Tech  / News

Netflix odpalił Fast.com, gdzie można sprawdzić… prędkość łącza. Sprytne!

Netflix uruchomił stronę Fast.com, na której można sprawdzić… prędkość łącza. Początkowo myślałem, że to bez sensu, ale okazuje się, że jest tu go sporo.

Strona Fast.com pozwala przetestować z jaką prędkością działa nasze łącze internetowe. Wystarczy wejść na tę stronę, aby od razu wystartowało pobieranie i pomiar jego prędkości.

Sprawdziłem prędkość raz, sprawdziłem dugi, zapamiętałem wyniki i porównałem je z tymi ze strony SpeedTest.net. Były zupełnie inne. Fast pokazuje prędkość pobierania na poziomie 50 – 60 Mb/s, gdy niemal w tym samym czasie SpeedTest pokazuje 88 lub 92 Mb/s. Pierwsza myśl? Fast.com nie działa.

Poczytałem jednak, co pisze o Fast.com Netflix, i znalazłem wyjaśnienie. Strona mierzy prędkość pobierania danych z serwerów, ale nie są to serwery testowe, takie jak w przypadku SpeedTesta, a… prawdziwe serwery Netfliksa.

Dzięki Fast.com użytkownicy mogą przeprowadzić realne i dokładne testy tego, jak ich łącze będzie sprawowało się w pracy z Netfliksem. To doskonała okazja, żeby przez zakupem przetestować łącze i dowiedzieć się, czy będziemy mogli oglądać materiały w FullHD, czy może w rozdzielczości 4K.

Aby odtwarzać Netfliksa w 4K potrzebne będzie stabilne łącze, które będzie w stanie pobierać dane z serwerów z prędkością 25 Mb/s lub wyższą.

Oczywiście nie tylko parametry łącza decydują o tym, czy obejrzymy wideo w super wysokiej jakości. Wpływ na to ma m.in. urządzenie na którym oglądamy oraz przeglądarka internetowa, którą wykorzystamy do łączenia się z Netfliksem.

Zestawienie możliwości przeglądarek jeśli chodzi o odtwarzanie Netfliksa:

  • Microsoft Edge – 1080p,
  • Internet Explorer – 1080p,
  • Safari – 1080p (na OS X 10.10.3 lub nowszym),
  • Google Chrome – 720p,
  • Mozilla Firefox – 720p,
  • Opera – 720p.

Sezon na testowanie łącza uważam za otwarty.

Czytaj również: Jak uzyskać wysoką jakość wideo w Netflix - poradnik i dostęp do ukrytego menu ustawień

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst