REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

10 najważniejszych nowości w Androidzie 7.0

Jeżeli jesteście szczęśliwymi posiadaczami smartfonów LG Nexus 5X lub Huawei Nexus 6P, możecie już zainstalować system Android 7.0 Nougat. Czy warto to zrobić? To zależy od tego, czy podobają wam się nowości wprowadzone w tym oprogramowaniu. Oto one:

23.08.2016
13:48
Nexus Pixel
REKLAMA
REKLAMA

1. Pełen multitasking

Najbardziej efektowną nowością wprowadzoną w systemie Android 7.0 Nougat jest możliwość korzystania z dwóch programów jednocześnie. By to zrobić, trzeba włączyć aplikację, przytrzymać przycisk przełączania się między programami i ustalić wybrane przez siebie proporcje ekranu.

2. API Vulkan

Android 7.0 Nougat lepiej niż poprzednicy poradzi sobie z grami. Obsługuje on bowiem API Vulkan, czyli niskopoziomowy interfejs programowania bazujący na Mantle i będący następcą OpenGL. Nie rozumiecie? Jest to taki mobilny DirectX 12, dzięki któremu gry będą lepiej korzystać z mocy mobilnego procesora.

android-7-lego class="wp-image-512372"

3. Oszczędzanie energii

W systemie Android 6.0 Marshmallow wprowadzono funkcję Doze, która rzadziej wybudzała nieużywany telefon. Dzięki temu sprzęt zużywał mniej energii w nocy. W Android 7.0 Nougat znalazła się poprawiona wersja Doze, która wykrywa, kiedy telefon nie jest potrzebny nawet, gdy jesteśmy w ruchu. W ten sposób smartfon będzie zużywał jeszcze mniej energii.

4. Nowe centrum powiadomień

Zmieniło się centrum powiadomień. Notyfikacje wyświetlane są w grupach, dzięki czemu kilka wiadomości z jednego programu zajmuje mniej miejsca. Takie powiadomienie można rozwinąć w kilka oddzielnych notyfikacji, na których można swobodnie działać, np. szybko zarchiwizować niezbyt interesujące maile i zachować na później tylko istotne wiadomości.

5. Odpisywanie z poziomu powiadomień

Z poziomu ekranu powiadomień można wykonywać też proste akcje, takie jak wysłanie lajka lub odpisanie na wiadomość. Ułatwia to korzystanie z telefonu, ponieważ nie wymaga uruchamiania aplikacji w celu wykonania krótkich akcji. W ten sposób można chociażby korzystać z Facebook Messengera oraz aplikacji do wiadomości SMS.

6. Nowe menu szybkich ustawień

Zdecydowanie zmieniło się menu szybkich ustawień. Po wysunięciu go widocznych jest jedynie 5 skrótów i dopiero mocniejszy gest pozwala na ujrzenie wszystkich ikon ustawień. Teraz w wspomniane menu jest w pełni modyfikowalne. Można w nim umieszczać nowe skróty, kasować je oraz zmieniać ich położenie za pomocą gestu przeciągnięcia.

7. Ekran ustawień

Zmienił się również ekran ustawień. Wygląda on podobnie jak w Android 6.0 Marshmallow, ale teraz wyświetla przy każdym ustawieniu dodatkowe informacje. Na przykład przy ustawieniach sieci Wi-Fi można zobaczyć nazwę sieci WiFi, zaś przy ustawieniach akumulatora jego stopień naładowania i przewidywany czas pracy.

8. Sugestie ustawień

Na ekranie ustawień pojawiły się również kolejne ciekawe elementy. Są to sugestie, które wyświetlają się na górze ekranu i pokazują, z których opcji użytkownik powinien skorzystać. Jest też boczny pasek ustawień, który wydaje się niezbyt potrzebny i dubluje funkcje standardowego menu.

9. Możliwości kalibracji ekranu

W Android 7.0 Nougat pojawił się też kalibrator ekranu, za pomocą którego można dowolnie wyregulować wyświetlacz urządzenia. Pojawił się tu też tryb odwrócenia kolorów, który pośrednio zmniejsza emisję światła niebieskiego powodującego problemy ze snem. Jeżeli chcecie używać telefonu wieczorem, zdecydowanie warto z niego korzystać.

10. Możliwość zmiany wielkości elementów interfejsu

Ostatnią ciekawą nowością jest możliwość dopasowania rozmiarów elementów interfejsu urządzenia do własnych potrzeb. Robi się to bardzo łatwo, za pomocą suwaka. Rozwiązanie to spodoba się użytkownikom ze słabszym wzrokiem. Jeżeli czcionki ikony okażą się za małe, będzie można je w bardzo łatwy sposób zwiększyć.

Dowiedz się więcej o Android N:

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA