Oprogramowanie  / News

Nowe wersje systemów Apple! iOS 10 Beta i macOS Sierra Beta już dostępne

Apple udostępnił właśnie publiczne wersje beta swoich nowych systemów operacyjnych. Wszyscy chętni, jeśli się na to odważą, mogą instalować iOS 10 Beta na iPhone’ach i iPadach oraz macOS Sierra beta na komputerach Mac.

Jeszcze kilka lat temu na instalowanie niegotowego oprogramowania do iPhone’ów, iPadów i Maców decydowali się tylko nieliczni. Apple udostępniał wersje testowe programistom, a najwięksi entuzjaści mogli dopisywać urządzenia do płatnych kont deweloperskich.

Publiczne wersje iOS 10 Beta i macOS Sierra Beta już dostępne

Systemy iOS 10 i macOS Sierra zostały zaprezentowane w trakcie WWDC 2016, czyli corocznej konferencji Apple’a przeznaczonej dla programistów. Premiera obu systemów - a także nowych wersji watchOS do Apple Watch i tvOS do Apple TC - przewidziana jest na jesień.

Dzisiaj Apple udostępnił systemy do iPhone’ów, iPadów i komputerów Mac wszystkim chętnym. Publiczna beta iOS 10 i macOS Sierra właśnie ruszyła i można pobrać obrazy systemów (lub będzie można już niedługo) ze strony beta.apple.com. Do tej pory z testowych wersji oprogramowania mogli skorzystać - przynajmniej w teorii - tylko programiści.

Apple ułatwia testowanie swoich systemów operacyjnych.

Dzisiaj dopisanie się do listy betatesterów jest znacznie prostsze niż kiedyś, a Apple w dodatku uruchomił nowy program publicznych betatestów. Teraz niedługo po udostępnieniu obrazów systemu deweloperom pojawia się testowe oprogramowanie, które mogą pobrać i zainstalować wszyscy chętni - tym razem już bez żadnych kombinacji.

Podwójny kanał testów iOS 10 Beta i macOS Sierra Beta ma wiele zalet. Co prawda nadal wielu fanów instaluje wersje deweloperskie, bo te wychodzą nadal nieco szybciej. W założeniu jednak programiści mogą testować aplikacje w najnowszych buildach systemu, a dla entuzjastów przygotowano nieco mniej awaryjne wersje oprogramowania.

iOS 10 Beta i macOS Sierra Beta - to nie jest rozwiązanie dla każdego!

Użytkownicy spragnieni nowości często decydują się na instalację systemów w wersji beta. Sam kilkukrotnie robiłem to w przeszłości, by przygotować na Spider’s Web opis nowości, ale byłem świadomy ryzyka. Testowe oprogramowanie może działać niestabilnie, aplikacje mogą nie być z nim zgodne, a w krytycznych sytuacjach może uszkodzić telefon.

Jak się okazuje sporo osób po przetestowaniu iOS 10 beta 2 z włączonym dwuskładnikowym uwierzytelnianiem na swoim koncie ma teraz problem z… zalogowaniem się na swoje konto Apple. Użytkownicy skarżą się, że ich Apple ID zostało zablokowane przez Apple’a i jak na razie nie ma łatwego sposobu, by odblokować do niego dostęp.

Dlatego pamiętajcie, jeśli zdecydujecie się na wgranie publicznego iOS 10 Beta i macOS Sierra Beta na swoje urządzenia, to robicie to na swoją odpowiedzialność - a najlepiej poczekajcie do oficjalnej premiery, która odbędzie się już za kilka miesięcy. Obecnie oprogramowanie i tak nie działa w pełni sprawnie.

Polskiej Siri też w nim ciągle nie znajdziemy, chociaż jak co roku ptaszki ćwierkają, że bliżej premiery może się to zmienić…

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst