Tech  / News

Stało się! Siri trafia na macOS

Kolejna plotka potwierdzona! Siri trafia na macOS.

Tym razem Apple niezbyt dokładnie pilnował swoich tajemnic przed konferencją WWDC. O tym, że Siri trafi na desktopowy system Apple spekulowało się już od dawna. Mniejsze i większe przecieki sugerowały, że asystentka głosowa zadebiutuje na OS X macOS.

Teraz mamy potwierdzenie. Siri oficjalnie trafia do nowej wersji systemu macOS Sierra. Jej funkcjonalność będzie (niemal) identyczna jak w wersji mobilnej znanej z iOS.

Jak działa i co potrafi Siri na macOS?

Podobnie jak w wersji mobilnej, interakcja z asystentką opiera się na głosie. Nadal nie możemy zadawać pytań wpisując tekst. Niestety w kwestii głosu zmieniło się niewiele, a jeśli liczysz na obsługę języka polskiego, czeka cię rozczarowanie.

Co potrafi Siri na macOS? Większość funkcji jest taka sama, jak na iOS. Po wybraniu ikonki Siri w Docku możemy poprosić asystentkę o dodanie wydarzenia do kalendarza, o przypomnienie informacji, wysłanie wiadomości, otwarcie aplikacji, czy w końcu wyszukiwanie informacji w Internecie. Siri na macOS potrafi także przeszukiwać pliki przechowywane na dysku komputera i… opowiadać dowcipy.

Uruchomiona aplikacja Siri jest widoczna w pasku narzędzi u góry ekranu. Aplikacja ma postać małego okienka widocznego w prawej górnej części ekranu.

Wygląda na to, że pełnię możliwości Siri pokaże tylko we współpracy z aplikacjami od Apple. Przykładowo, można poprosić asystentkę o zagranie konkretnej playlisty, lecz można się spodziewać, że musi to być playlista z Apple Music.

Kiedy zobaczymy Siri na komputerach?

Siri trafi do najnowszej wersji desktopowego systemu Apple, czyli macOS Sierra. Publiczne testy wersji beta tego systemu wystartują w lipcu, a pełna wersja trafi do klientów jesienią bieżącego roku. Developerzy dostaną dostęp do macOS Sierra już dziś.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst