REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Zapomnij o OS X. Powitaj macOS (Sierra)!

Podczas dzisiejszej konferencji WWDC poznaliśmy szczegóły dotyczące nowej wersji OS X. Powitajcie macOS Sierra!

13.06.2016
19:46
Zapomnij o OS X. Powitaj macOS (Sierra)!
REKLAMA
REKLAMA

Zgodnie z zapowiedziami, Apple zdecydowało na zmianę nazewnictwa swojego systemu operacyjnego. OS X służył firmie już od długiego czasu, jednak w ostatnim czasie nazwa przestała pasować do nowych wersji systemów, które w międzyczasie pojawiły się u Apple.

macos class="wp-image-501316"

W portfolio firmy mamy iOS, tvOS, watchOS i… OS X. Faktycznie, coś tu nie pasowało. Nowa nazwa to po prostu macOS. Tym samym Apple zunifikował nazewnictwo.

Co nowego w macOS Sierra?

W nowej wersji systemu Apple kładzie duży nacisk na Continuity, czyli funkcję, która pozwala niejako połączyć funkcje systemu desktopowego z urządzeniami mobilnymi.

Jedną z głównych nowości jest Auto Unlock. Jest to funkcja, dzięki której można uruchomić/wybudzić macOS bez potrzeby wpisywania hasła. Wystarczy mieć przy sobie iPhone’a lub zegarek Apple Watch, a Mac automatycznie wznowi pracę kiedy do niego podejdziemy (lub kiedy podniesiemy pokrywę w przypadku MacBooków).

Kolejną nowością jest Universal Clipboard, a więc uniwersalny schowek. W nowej wersji systemu macOS można będzie wklejać tekst skopiowany na iPhone’ie i vice versa.

Co więcej, od teraz pulpit Maca będzie uniwersalny. Oznacza to, że jeśli masz kilka Maców, na każdym będziesz miał ten sam pulpit. Ba, dostęp do biurka będziesz miał także z poziomu iPhone’a.

Nowością są też zakładki. Każda aplikacja (także zewnętrzna) będzie mogła mieć własne zakładki. Tak, także Twitter, czy Mapy.

Apple obiecuje też, że macOS Sierra będzie systemem czystszym. Sierra będzie potrafiła wyszukiwać zbędne pliki i po prostu je usuwać. Czyżby oznaczało to koniec aplikacji typu CleanMyMac?

Picture-in-picture to kolejna funkcja systemu. Wideo odtwarzane z YouTube’a czy z Vimeo będzie można umieścić w okienku, które będzie można dowolnie przesuwać po ekranie.

Apple Pay od najnowszej wersji systemu będzie obsługiwany online. Płatność poprzez desktop będzie można zweryfikować odciskiem palca na iPhone’ie lub zatwierdzając monit na Apple Watch.

Kiedy zainstalujesz macOS Sierra?

REKLAMA

Nowa wersja systemu trafi w ręce developerów już dzisiaj. Publiczne testy wersji beta ruszą w lipcu, a pełna wersja systemu zostanie udostępniona jesienią bieżącego roku.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA