1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie

Google właśnie sprawił, że weryfikacja dwuetapowa będzie znacznie mniej uciążliwa

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to bardzo dobry sposób na zabezpieczenie dostępu do prywatnych danych, ale korzystanie z tego rozwiązania jest dość uciążliwe. Na szczęście w przypadku konta Google logowanie z Google Now ma być teraz o wiele wygodniejsze.

Logowanie z Google Now
103 interakcji
dołącz do dyskusji

Ochrona dostępu do swoich kont internetowych loginem i hasłem może okazać się niewystarczająca w przypadku prób przejęcia dostępu przez osoby trzecie. W celu ochrony swoich danych warto włączyć gdzie się da uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Utrudnia to dostęp do danych, ale jest też dodatkowym zabezpieczeniem przed atakiem cyberprzestępców.

Wydłuża i komplikuje to proces potwierdzania tożsamości użytkownika, ale zdecydowanie warto się na to zdecydować wszędzie tam, gdzie usługodawca taką możliwość zapewnia. Logowanie dwuskładnikowe wymaga bowiem od użytkownika podania nie tylko loginu i hasła, ale też dodatkowego kodu przesyłanego do użytkownika.

Taki jednorazowy PIN może być przekazywany SMS-em lub za pomocą dedykowanej aplikacji. Jedną z firm, która stosuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe, jest Google. Inżynierowie giganta z Mountain View znaleźli sposób, by nieco uprościć uzyskiwanie dostępu do swojego konta. Nowy sposób logowania nie będzie wymagał przepisywanie cyfr.

Logowanie z Google Now łatwe jak nigdy.

Do tej pory użytkownikom próbującym się zalogować na swoje konto, chronione uwierzytelnianiem dwuetapowym, wyświetlało się na telefonie okienko z miejscem na wprowadzenie kodu PIN, który następnie trzeba było przepisać bo otrzymaniu go SMS-em lub mailem. Google idzie jednak o krok dalej i rezygnuje z kodów PIN na rzecz aktywnych powiadomień.

Już niedługo próbę logowania będzie można potwierdzić nie za pomocą wygenerowanego kodu, a za pośrednictwem asystenta głosowego. Logowanie z Google Now pozwoli wysłać potwierdzenie tożsamości użytkownika po otrzymaniu powiadomienia. Z jego poziomu można udzielić witrynie zgody na zalogowanie się.

Nowa funkcja trafi zarówno na smartfony z Androidem, jak i te z iOS.

W przypadku systemu Google’a nowa funkcja powinna pojawić się niedługo automatycznie u osób, które korzystają z dwuetapowej weryfikacji lub zdecyduję się na to teraz. W Androidzie wymagana będzie ręczna aktualizacja Usług Google Play, jeśli system nie zadba o to sam.

Użytkownicy urządzeń z systemem iOS, aby wykorzystać logowanie z Google Now po włączeniu dwuskładnikowego uwierzytelniania, będą musieli zainstalować na swoich urządzeniach aplikację Google Search. To z poziomu tej aplikacji można dostać się do funkcji asystenta Google Now na iPhonie.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/5vrrtJA3oRU" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>