1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

To nie Amazon do Polski, ale... Allegro wchodzi do Niemiec

To nie Amazon do Polski, ale... Allegro wchodzi do Niemiec
155 interakcji
dołącz do dyskusji

1 czerwca Allegro uruchomiło niemiecką wersję swojej platformy e-commerce. Celem jest promocja  wymiany transgranicznej.

Serwis dostępny jest pod adresem Allegro.de w wersji testowej. Jak dowiedziała się Rzeczpospolita platforma ma ułatwić polskim sprzedawcom dostęp do niemieckiego rynku.

Stworzyliśmy platformę dla polskich sprzedawców, chcących dotrzeć do klientów w Niemczech i na razie temu dedykowany jest ten serwis. Chcemy promować wymianę transgraniczną i temu ma służyć ten projekt – mówi Paweł Klimiuk, rzecznik Grupy Allegro.

Konkurencja dla eBay i Amazona?

Rzut oka na stronę główna Allegro.de pokazuje, że dostępnych jest na razie niewiele kategorii (elektronika, dom i ogród, moda, sport, dziecko), jak i produktów.

Allegro.de musi się liczyć z dużą konkurencją. Zwłaszcza ze strony Amazon.de, oferującego wysyłki na całą Europę. Sam bez przeszkód zamawiałem stamtąd kilka produktów, które jechały do mnie zaledwie kilka dni. Jednak kupowanie na zagranicznych serwisach wciąż należy w Polsce do rzadkości.

Ekspansja Naspers

Właścicielem Allegro jest południowoafrykański koncern medialny Naspers, który w Polsce koncentruje swoją obecność wokół e-commerce. W jego posiadaniu znajduje się oprócz Allegro jeszcze OLX czy PayU - polski operator płatności internetowych.

Wejście na nowy rynek przychodzi dla Naspers w najlepszym momencie w historii. Na fali rosnącego kursu chińskiego Tencenta, w które Naspers przed laty zainwestował, znacznie wzrosła wartość jego akcji. Kapitalizacja rynkowa Naspers to obecnie aż 63 mld dol.

Warto na koniec wspomnieć, że półtora roku temu pojawiły się spekulacje jakoby Naspers miał sprzedać Allegro. Było to związane z porządkowaniem portfela inwestycyjnego i sprzedażą Bankier.pl, Wykop.pl i Gadu Gadu. Jak widać plotki okazały się dalekie od prawdy, a Naspers poniekąd rozszerzyło swoją obecność w Polsce inwestując w startup Brainly: 15 baniek od właściciela Allegro i polski startup idzie robić karierę w Stanach.