REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Oto nowy Xiaomi Mi Box 4K, czyli Android TV dla każdego

Tuż po wczorajszej konferencji keynote na Google I/O 2016 nareszcie poznaliśmy nowe, zapowiadane urządzenie Xiaomi. Jest to Mi Box 4K, czyli przystawka Smart TV wyposażona w najnowszą wersję systemu Android TV.

19.05.2016
15:41
Oto nowy Xiaomi Mi Box 4K, czyli Android TV dla każdego
REKLAMA
REKLAMA

Po wczorajszej konferencji rozpoczynającej Google I/O 2016 poczułem się lekko oszukany. Przed wydarzeniem wiceprezes Xiaomi, Hugo Barra, wyraźnie sugerował, że jego firma pokaże na I/O nowość sprzętową. Na Twitterze pojawiła się grafika z charakterystycznymi przyciskami pilota i zapowiedzią I/O 2016.

Co prawda na głównej konferencji nie zobaczyliśmy żadnej nowości Xiaomi, ale za to tuż po wydarzeniu producent faktycznie pochwalił się nowym urządzeniem.

Xiaomi Mi Box 4K, czyli Android TV dla każdego

xiaomi-mi-box-4k5 class="wp-image-497183"

Najkrócej rzecz ujmując, Xiaomi Mi Box 4K to niewielka przystawka telewizyjna wyposażona w system Android TV, działająca w 4K i obsługująca standard HDR. Urządzenie jest obsługiwane bezprzewodowym pilotem, który rozumie komendy głosowe.

Xiaomi Mi Box 4K działa w oparciu o niezmodyfikowaną, najnowszą wersję Android TV 6.0. Sprzęt obsługuje oczywiście protokół Google Cast do strumieniowania multimediów. System ma pełen dostęp do katalogu Google Play, co daje dostęp do mnóstwa aplikacji i gier.

Set-top box można obsługiwać minimalistycznym pilotem, który rozumie komendy głosowe. Jest on zasilany dwoma bateriami AAA. Do urządzenia można też podłączyć dowolny kontroler gier na Bluetooth. Xiaomi proponuje swojego własnego pada wyposażonego w silniczki wibracji i trójosiowy czujnik przechyleń.

xiaomi-mi-box-4k1 class="wp-image-497179"

Wewnątrz niewielkiej skrzyneczki znajdziemy czterordzeniowy procesor z rdzeniami Cortex-A53 pracującymi z częstotliwością 2,0 GHz, z układem graficznym Mali 450. Do dyspozycji mamy 2 GB RAM i 8 GB miejsca na dane. Sprzęt obsługuje łączność Wi-Fi (2,4 i 5 GHz), oraz Bluetooth 4.0 i 3.0. Do dyspozycji mamy jeden port HDMI 2.0a, jedno USB 2.0, wyjście S/PDIF i wyjście audio jack 3,5 mm.

Jeśli chodzi o możliwości, urządzenie odtwarza obraz w maksymalnej jakości 4Kx2K w 60 kl./s. Obsługiwane standardy kompresji to VP9, H.265 HEVC, H.264 AVC i H.264 MVC. Mi Box 4K jest też kompatybilny z HDR w standardzie HDR10 i HLG HDR. Z kolei standardy dźwięku to DTS 2.0+ Digital i Dolby Digital Plus.

Parametry raczej nie rozpieszczają, dlatego o sukcesie zadecyduje cena

xiaomi-mi-box-4k2 class="wp-image-497180"

Xiaomi miało już w ofercie bardzo podobne urządzenie o nazwie Mi Box 3, natomiast było ono dostępne tylko w Chinach. Nowy Mi Box 4K będzie sprzedawany w oficjalnej dystrybucji także na innych rynkach. Na jakich? Tego jeszcze nie wiadomo. Nie jest też znana cena urządzenia ani data wejścia do sprzedaży.

Urządzenie zapowiada się bardzo ciekawie głównie z uwagi na niezmodyfikowany system Android TV w najnowszej wersji, z pełnym dostępem do sklepu Play. Daje to możliwość instalacji wielu aplikacji i gier.

Mi Box 4K po podłączeniu kontrolera Bluetooth mógłby być ciekawą maszynką do grania, bowiem w sklepie Google Play znajdziemy dużo ciekawych tytułów, choćby z serii GTA. Niestety zastosowane podzespoły nie pozwolą na szaleństwa i póki co właśnie ten fakt jest moim głównym zarzutem w kierunku nowej przystawki.

REKLAMA

Wobec tego ratunkiem może być cena. Jeśli urządzenie będzie kosztować 69 dol., może być dużym hitem. Przy cenie 99 dol. konkurencja robi się już spora, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Zobaczymy, na jaki próg cenowy zdecyduje się Xiaomi.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA