ROZDAJEMY SPRZĘTY!
Rotated image 1Image 2Rotated image 3Image 4Image 4
Close small
REKLAMA

Xplova X5 to komputer, który zamontujesz na rowerowej kierownicy

Xplova X5 to urządzenie przypominające smartfon z niskiej półki cenowej dedykowany cyklistom i montowany na kierownicy. Gadżet Acer łączy się z siecią, ma bardzo solidną obudowę i obiektyw umieszczony w niecodziennym miejscu.

27.04.2016 09.03
Xplova X5 - komputer dla rowerzystów
REKLAMA
REKLAMA

Zaprezentowany w Nowym Jorku komputer Xplova X5, czyli produkt firmy zależnej od Acera, ma trafić w gusta zapalonych cyklistów. Sam nie widzę potrzeby zakupu dedykowanego urządzenia do roweru, skoro równie dobrze aktualną prędkość mogę podejrzeć na Apple Watchu, a mapę mogę wyświetlić w iPhonie przymocowanym do kierownicy, ale Acer zachęca do zakupu gadżetu kilkoma dodatkowymi funkcjami.

acer-xplova-x5-3 class="wp-image-493222"

Licznik rowerowy i rejestrator wideo w jednym.

Komputer Xplova X5 pozwala nie tylko podejrzeć parametry jazdy, ale też służy do rejestracji wideo. Co ciekawe urządzenie nie nagrywa materiału cały czas, a rejestruje tylko trzysekundowe klipy w wybranych momentach. Nagrywanie rozpoczyna się, gdy czujniki Xplova X5 wykryją jakąś nietypową sytuację.

Komputer rowerowy Acera będzie mógł zarejestrować klipy w oparciu o takie parametry jak prędkość, współrzędne GPS oraz… tętno użytkownika mierzone przez opaskę fitnessową Liquid Leap Fit. Materiał można nagrywać też ręcznie, a potem do ośmiu krótkich filmów połączyć jeden i udostępnić w social media.

Xplova X5 wygląda na sprzęt bardzo niszowy dla konkretnej grupy odbiorców.

Trochę szkoda, że producent nie zdecydował się go nieco dopracować, a w obecnej formie komputer rowerowy przypomina nieco smartfon ze średniej półki sprzed kilku lat zamknięty w fikuśnej obudowie, a nie nowoczesny gadżet.

acer-xplova-x5-1 class="wp-image-493220"

Funkcja rejestracji wideo może i jest ciekawa, ale materiał rejestrowany jest w poziomie, a urządzenie ma pionowy ekran i podgląd można wyświetlić tylko na małym kawałku powierzchni całego ekranu.

Mam też niestety zastrzeżenia co do jakości ekranu, który nie zachwyca szczegółowością.

Obawiam się też o jego czytelność w słoneczne dni, ale producent zarzeka się, że zastosował tutaj ekran bardzo odporny na ostre światło słoneczne. Dobra wiadomość to spełnianie normy wodoodporności klasy IPX7. Cieszy też podejście do oprogramowania i umożliwienie synchronizacji danych z chmurą.

Xplova X5 dzięki usłudze Smart Sign Guidance synchronizuje się z profilem użytkownika na stronie Xplova.com. Można dzięki temu wyznaczyć sobie trasę na komputerze, a potem poruszać się zgodnie z nią w terenie. Aplikacja Xplova Moment pozwoli z kolei pobierać trasy wyznaczone przez innych użytkowników.

REKLAMA

Szkoda też, że komputer rowerowy Acer Xplova X5 mocowany jest do kierownicy na sztywno i nie da się regulować uchwytu i brakuje mi tutaj jakiegoś sprytnego dynamo, które ładowałoby urządzenie podczas jazdy.

Komputer rowerowy Xplova X5 będzie dostępny w regionie EMEA w cenie 399 euro.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA