REKLAMA

Już jest Ubuntu 16.04 LTS! Zainteresuj się, jeśli masz komputer z Windows XP lub Vistą

Oto Ubuntu 16.04 LTS Gościnna Afrowiórka! Co nowego, jak zainstalować aktualizację i dlaczego warto zainteresować się właśnie tą wersją Ubuntu?

21.04.2016 14.56
Już jest Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus
REKLAMA
REKLAMA

Aktualizacja została zapowiedziana na 21 kwietnia 2016 roku, a Canonical dotrzymał słowa i właśnie wydał nową wersję systemu operacyjnego Ubuntu. Anglojęzyczna nazwa to Xenial Xerus, ale trudno z niej korzystać, gdy polska brzmi tak wesoło: Gościnna Afrowiórka.

Co nowego w Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus?

Główną zmianą jest nowy format dla aplikacji -  snap, którego obecność nie oznacza jednak końca obsługi paczek deb. Oba formaty będą istniały i działały obok siebie. Przynajmniej na razie, gdyż w przyszłości twórcy Ubuntu mogą zrezygnować ze wsparcia paczek deb.

Zaawansowani użytkownicy docenią hyperwizor LCD z OpenStack Mitaka, obsługę systemów IBM Z i LinuxONE. Klienci biznesowi w nowym Ubuntu wykorzystają obsługę ZFS i CephFS dla zaawansowanych rozwiązań chmurowych w korporacjach.

Istotny jest również fakt, że przebudowano architekturę systemu tak, aby w przyszłości Ubuntu mogło zagościć na znacznie większej liczbie urządzeń, nie ograniczając się przy tym do komputerów osobistych, serwerów, tabletów i smartfonów, ale zahaczając o wszelkie sprzęty Internetu rzeczy.

Pełna lista zmian dostępna jest tutaj.

Jak pobrać i zainstalować Ubuntu 16.04 LTS Gościnna Afrowiórka?

Nowa wersja zadebiutowała dzisiaj, ale proces automatycznej aktualizacji rozpocznie się dopiero w lipcu. Zabieg ten ma na celu zagwarantowanie użytkownikom, że system, który do nich trafi będzie wolny od wad, luk, a wszystkie napotkane przez pierwszych użytkowników/testerów problemy zostaną już wyeliminowane.

Jeśli nie chcesz czekać do lipca, możesz zainstalować nowe Ubuntu już dzisiaj.

Jeżeli jeszcze nie korzystasz z Ubuntu, to najnowszą wersję pobierzesz ze strony Ubuntu.com.

Jeśli masz już Ubuntu i chcesz zaktualizować je do najnowszej wersji musisz wejść do ustawień Software & Updates w ustawieniach systemu. Wybrać trzecią zakładkę - Updates – a w niej aktywować funkcję powiadamiania o nowych wersjach Ubuntu (Notify me of a new Ubuntu version). Poniżej możesz wybrać czy chcesz pobierać wszystkie nowe wersje systemu, czy tylko te z oznaczeniem LTS.

Po odpowiedniej konfiguracji ustawień aktualizacji można pobrać i zainstalować nową wersję systemu w zasadzie za pomocą jednej komendy w Terminalu, który otwiera się skrótem klawiaturowym ALT+F2. Następnie wystarczy przekopiować i wkleić do Terminala komendę update-manager. Po zatwierdzeniu jej klawiszem enter zostaniemy poinformowani o dostępnej aktualizacji:

Uwaga: Instalacja trochę potrwa, więc warto z rozwagą wybrać odpowiedni moment na przeprowadzenie tej operacji. Żadne dane nie powinny zostać utracone, ale jak zawsze przed tego typu operacją, warto jest wykonać kopię najważniejszych dokumentów, zdjęć, projektów, itp.

Jeśli jesteś gotowy, możesz zatwierdzić aktualizację i postępować zgodnie z komunikatami pojawiającymi się na ekranie.

Dlaczego warto zainstalować Ubuntu 16.04 LTS?

Najnowsza wersja systemu Ubuntu ma oznaczenie 16.04 LTS. Trzy ostatnie litery są skrótem od long-term support versions i oznaczają, że mamy do czynienia z wersją, która będzie znacznie dłużej wspierana przez twórców.

Poprzednie wydanie LTS Ubuntu (14.04) zadebiutowało 17 kwietnia 2014 roku i będzie wspierane do kwietnia 2019 roku. Zaś wersja Ubuntu 16.04 LTS Gościnna Afrowiórka, która swoją premierę miała dzisiaj, będzie aktualizowana i na bieżąco poprawiana aż do kwietnia 2021 roku.

I właśnie ten argument powinien zachęcić do instalacji Ubuntu wszystkich, którzy jeszcze nie byli zdecydowani.

REKLAMA

Ubuntu 16.04 LTS warto zainstalować szczególnie na komputerach, które działają jeszcze na systemie Windows XP, który nie jest już wspierany przez producenta, oraz na maszynach z Vistą, gdyż w jej przypadku Microsoft zapowiedział już koniec wsparcia w przyszłym roku.

Instalacja Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus zagwarantuje natomiast aż 5 lat wsparcia systemu przez twórców i co ważne jest w zupełnie darmowa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA