REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka /
  3. Technologie
  4. Kosmos /
  5. Foto

Szczęka opada - SpaceX udostępnił genialne zdjęcia z lądowania rakiety Falcon 9

Na oficjalnym koncie SpaceX na Flickrze pojawiła się właśnie galeria zdjęć przedstawiających historyczne lądowanie rakiety Falcon 9 na barce pływającej na oceanie. Zdjęcia są genialne!

13.04.2016
21:01
SpaceX udostępnia genialne zdjęcia z lądowania rakiety Falcon 9!
REKLAMA
REKLAMA

W miniony piątek Elon Musk wykonał kolejny wielki krok w kierunku stworzenia rakiety wielokrotnego użytku. Jego Falcon 9 po raz pierwszy wrócił na Ziemię i wylądował na bezzałogowej barce dryfującej na Atlantyku. Co więcej, rakieta Falcon 9 wróciła z udanej misji, w której dostarczyła zapasy na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Wcześniejsza próba lądowania na barce skończyła się katastrofą. Kosztująca 60 mln dol rakieta przewróciła się w trakcie siadania na lądowisku i wybuchła. SpaceX ma na swoim koncie udane lądowanie Falcona, ale miało to miejsce na lądzie. Piątkowe lądowanie na oceanie to znacznie trudniejszy manewr.

To niezwykłe wydarzenie doczekało się galerii zdjęć

Podobnie jak podczas wcześniejszego lądowania, także tym razem całe przedsięwzięcie było fotografowane i nagrywane z wielu stron jednocześnie. Jedna z kamer była zainstalowana bezpośrednio na barce i w spektakularny sposób pokazuje moment lądowania zarejestrowany bardzo szerokokątnym obiektywem.

Z kolei fotograf znajdował się (profilaktycznie…) w dużej odległości od barki. SpaceX, nauczony przykrym doświadczeniem, nie chciał ryzykować.

Powstało także wideo z lądowania, które można obejrzeć poniżej.

Zdjęcia za darmo, dla wszystkich

Fotografie w wysokiej rozdzielczości można obejrzeć na profilu SpaceX w serwisie Flickr. Wszystkie zdjęcia są dostępne w domenie publicznej, czyli można je wykorzystywać w dowolny sposób, do dowolnych celów (komercyjnych i niekomercyjnych), bez podpisywania.

Przy okazji warto przypomnieć historię oficjalnego konta Space X na Flickrze. Nowe fotografie z lądowania rakiety na barce to dopiero początek, bowiem pod nimi znajdują się jeszcze dziesiątki innych zdjęć wykonanych wcześniej.

Wszystkie te fotografie są dostępne w domenie publicznej dzięki jednemu tweetowi. W marcu ubiegłego roku pewien twitterowicz zapytał Elona Muska, dlaczego fotografie Space X nie są w domenie publicznej. Co Musk by na tym stracił? Na odpowiedź milionera nie było trzeba długo czekać. Jeszcze tego samego dnia zmieniono licencję, a także sposób licencjonowania zdjęć na Flickr, który wcześniej nie umożliwiał podpinanie zdjęć pod licencję Public Domain.

A oto galeria zdjęć z lądowania rakiety Falcon 9:

spacex-udane-ladowanie-1 class="wp-image-490961"
spacex-udane-ladowanie-2 class="wp-image-490962"
spacex-udane-ladowanie-3 class="wp-image-490963"
spacex-udane-ladowanie-4 class="wp-image-490964"
spacex-udane-ladowanie-6 class="wp-image-490966"
spacex-udane-ladowanie-8 class="wp-image-490968"
spacex-udane-ladowanie-9 class="wp-image-490969"
REKLAMA
spacex-udane-ladowanie-10 class="wp-image-490970"

Jeśli szukałeś pomysłu na nową tapetę, właśnie go znalazłeś.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA