1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

HP PageWide P57750dw, czyli dowód na to, że drukarka biurowa nie musi być nudna

Lokowanie produktu

HP PageWide Managed MFP P57750dw to atramentowe urządzenie wielofunkcyjne, które pokazało mi, że sprzęt biurowy wcale nie musi być nudny. Zacznijmy jednak od początku.

07.04.2016
14:14
HP PageWide P57750dw, czyli idealna drukarka do biura

Po wyjęciu urządzenia z pudełka, pierwsze co rzuca się w oczy to jego rozmiar. Instrukcja sugeruje przenoszenie drukarki w dwie osoby! Po bliższym zapoznaniu się z urządzeniem szybko wychodzi na jaw, że rozmiar jest uzasadniony bogactwem funkcji. Najpierw drukarkę trzeba jednak podłączyć i skonfigurować.

Konfiguracja

hp-pagewide-005 class="wp-image-489821"

Wszystkie niezbędne porty znajdują się tyłu urządzenia. Poza gniazdem przewodu zasilającego znajdziemy tam porty Ethernet, USB typu A i B oraz dwa porty faksu.

HP PageWide Managed MFP P57750dw może oczywiście pracować jako drukarka sieciowa, dlatego warto podłączyć ją do internetu. Osobiście wybrałem połączenie Wi-Fi, które okazało się całkowicie bezproblemowe. Mimo że drukarka sieciowa brzmi jak sprzęt proszący się o kłopoty, to konfiguracja była szybka i banalnie prosta. Wystarczyło po prostu zainstalować sterownik HP i przypisać drukarkę do konta w HP Connected, co otwiera wiele nowych możliwości. Reszta dzieje się sama, choć każdy zaawansowany użytkownik znajdzie całe tony opcji konfiguracyjnych z poziomu wbudowanego serwera EWS.

Obsługa

hp-pagewide-004 class="wp-image-489820"

Podobnie jak inne nowoczesne modele drukarek HP, także testowany model HP PageWide ma tylko jeden przycisk, czyli włącznik. Wszystkie funkcje wywołuje się na dużym, dotykowym i odchylanym ekranie o przekątnej 4,3 cala. Ekran jest otoczony panelem zawierającym dotykowe przyciski i wyglądem przypomina smartfon.

Wrażenie potęguje menu, gdzie znajdziemy wiele rozwiązań czerpiących garściami ze świata mobilnego. Mamy tu górny pasek ze skrótami, który pokazuje też powiadomienia o bieżących akcjach (hej! Zabrakło papieru!), zaplanowane wydruki, czy nawet możliwość konfiguracji elementów w menu. Często skanujesz do maila? Proszę bardzo, wyciągnij ikonkę tej funkcji na główny ekran. Taka forma obsługi jest naturalna i bardzo wygodna.

Drukowanie

hp-pagewide-002 class="wp-image-489818"

Podstawową funkcją urządzenia jest drukowanie. Drukarka w standardzie jest wyposażona w dwa podajniki papieru. Pierwszy (priorytetowy) mieści się na boku urządzenia mieści 50 arkuszy, a do drugiego włożymy aż 500 kartek. Mało? HP pozwala rozbudować urządzenie o opcjonalne podajniki. Każdy kolejny zasobnik mieści po 500 arkuszy.

Pracę bardzo ułatwia automatyczny druk dwustronny realizowany dzięki dupleksowi. Największą zaletą jest jednak szybkość druku. W standardowym trybie „biurowym” wydruki mają naprawdę ładną jakość, a szybkość druku to aż 75 stron na minutę! Przy jakości „profesjonalnej” szybkość wynosi 50 stron na minutę.

Skąd taka szybkość druku? Zapytałem o to eksperta HP, Łukasza Rosę. Oto odpowiedź:

Wysoka szybkość druku jest realizowana dzięki niezwykle precyzyjnej i szybkiej głowicy drukującej HP PageWide. Technologia ta miała swoje początki w dużych rozwiązaniach offsetowych HP, a dokładniej HP Web Press. Przeniesienie tej samej technologii do segmentu urządzeń SMB zapoczątkowało rewolucję druku.

Głowica, która jest „sercem” urządzenia to wyjątkowo skomplikowany system dysz, ponad 42000 dysz, o średnicy 1/3 ludzkiego włosa, która wyrzuca krople z prędkością 50 km/h. Przy takiej prędkości nie ma miejsca na kompromis. Liczy się tylko najwyższa jakość i prędkość.

Warto dodać, że głowica jest nieruchoma. Dysze zajmują całą szerokość kartki, więc liczba ruchomych elementów jest zminimalizowana, co powinno poprawić niezawodność. Jak przekłada się to na praktykę, czyli zgłoszenia serwisowe? Ponownie zapytałem o to eksperta.

Urządzenia serii HP PageWide w testach firmy BLI drukują 500 000 stron bez ani jednego zacięcia strony. To bardzo istotne w biznesie, ze względu na to, że biznes nie znosi przestojów. W urządzeniach HP OfficeJet Pro X (poprzednik HP PageWide) tzw.: „failure rate” był na bardzo podobnym poziomie jak urządzeń laserowych. Biorąc pod uwagę, że urządzenia laserowe są na rynku od ponad 30 lat można to uznać za bardzo dobry wynik.

Nowe urządzenia czyli HP PageWide, to zupełnie nowa głowica, jeszcze bardziej usprawniona konstrukcja co z całą pewnością wpłynie na poprawę ww. współczynnika.

Ponadto mała liczba części ruchomych pozwala na większe obciążenia miesięczne urządzeń. Głowica drukująca jest stała, nie porusza się, co ma bezpośrednie przełożenie na maksymalne miesięczne obciążenia, które wynosi nawet 80000 stron (tzw. Duty Cycle).

hp-pagewide-006 class="wp-image-489822"

W materiałach HP można też znaleźć informację o „ulepszonej strukturze tuszu”, która ma zmniejszyć marnowanie atramentu. W jaki sposób jest to realizowane? Ponownie odpowiada ekspert HP:

Tusze w urządzeniach biznesowych atramentowych HP charakteryzowały się tym, że są to tusze pigmentowe. Rozwiązanie tego typu pozytywnie wpływa na trwałość wydruku oraz jego odporność na rozmazywanie, a także próbę czasu.

W nowych wkładach do urządzeń HP PageWide pigmentacja w tuszu jest jeszcze większa. Przekłada się to na jeszcze większą trwałość, lepsze odwzorowanie kolorów, lepszą absorbcję tuszu w kartce i znacznie krótszy czas schnięcia, co przy nawet 75 stronach na minutę jest bardzo ważne.

Wydruk, który „schodzi” z urządzenia jest natychmiast gotowy do pracy.

Kopiowanie, skanowanie, faksowanie

hp-pagewide-007 class="wp-image-489823"

Drukowanie to tylko jedna z funkcji urządzenia HP. Kolejną jest kopiowanie, które przede wszystkim odbywa się automatyczne. W górnej części drukarki znajdziemy automatyczny podajnik dokumentów. Urządzenie kopiuje dwustronnie, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo czasu. W ciągu minuty można skopiować 26 stron zadrukowanych dwustronnie lub 40 jednostronnie.

Z kolei przy skanowaniu możemy wybrać, gdzie ma trafić dokument. Może to być komputer, pendrive, folder sieciowy, witryna SharePoint, czy e-mail. Można więc otrzymać maila od drukarki, nawet jeśli jest się daleko poza biurem. HP dostarcza też oprogramowanie, które umożliwia edycję dokumentów po zeskanowaniu.

Urządzenie ma też funkcję faksu, który można uruchomić z poziomu komputera lub z ekranu drukarki. Można faksować do folderu sieciowego, czy adresu e-mail. Nie zabrakło też archiwum, dziennika faksów, czy blokady niechcianych numerów.

Funkcje sieciowe

Funkcje sieciowe są jedną z lepszych cech urządzenia HP. Drukarkę możemy podłączyć do sieci poprzez kabel Ethernet, lub poprzez Wi-Fi, a komunikację ze smartfonami ułatwia NFC. Urządzenie współpracuje z usługą HP ePrint, dzięki czemu można wysyłać dokumenty do druku poprzez e-mail. Drukarkę podłączymy też do usługi Google Cloud Print czy Apple AirPrint. Bez problemu można też drukować przez Android Printing.

Bardzo przypadła mi do gustu usługa HP Printables, z której możemy drukować kalendarze, gry typu sudoku, czy różne szablony stron (np. papier w pięciolinię lub w kratkę). Wszystkie te gotowce można podejrzeć z ekranu drukarki.

Podsumowanie

HP PageWide Managed MFP P57750dw w pierwszej chwili wydała mi się drukarką wielką, nieprzystępną i przesadnie poważną. W końcu to sprzęt biurowy. Na szczęście początkowe wrażenia szybko minęły.

Korzystanie z tego urządzenia jest proste i intuicyjne. Bardzo pomaga w tym łatwa obsługa, bezproblemowa konfiguracja, niesamowita szybkość wydruków, czy w końcu mnogość funkcji sieciowych. Wszystko to oszczędza czas, a ten jest na wagę złota. Zwłaszcza w nieustannie pędzących biurach.

Lokowanie produktu
Najnowsze