REKLAMA

Ruszają obniżki cen w roamingu. Play i Red Bull Mobile podały nowe stawki

Zgodnie z uchwałą Parlamentu Europejskiego operatorzy telefonii w krajach członkowskich UE muszą przed początkiem kwietnia zmienić stawki za korzystanie z telefonu w roamingu. Jako pierwszy z nowym cennikiem startuje Play, oraz RedBull Mobile.

23.03.2016 11.47
Roaming w Play - sprawdź, jak zmieniły się ceny
REKLAMA
REKLAMA

Nie, to jeszcze nie koniec roamingu w Unii Europejskiej. Ten, według wcześniejszych uchwaleń Parlamentu Europejskiego, ma odejść w niebyt dopiero 15 czerwca 2017 roku. Unia narzuciła jednak obniżenie obecnych, momentami absurdalnie wysokich stawek roamingowych, stosując wspólny przelicznik dla wszystkich operatorów. Według niego operator będzie mógł doliczać jedynie ściśle określoną stawkę do regularnej taryfy. W przypadku połączeń ma być to max. 5 eurocentów za minutę, 2 eurocenty za SMS i 5 eurocentów za MB transmisji danych. A jak wygląda sytuacja w nowym cenniku Play?

Roaming w Play - jest taniej, ale wiele zależy od obecnej taryfy.

Jak czytamy na blogu operatora, stawki w roamingu są uzależnione od tego, z jakiej oferty obecnie korzystamy. Jedyną wspólną dla wszystkich taryf opłatą jest 5 groszy za odebrane połączenie w roamingu. Oczywiście stawki dotyczą pierwszej Eurotaryfy.

Przykładowo, w taryfie Formuła Smartfon Unlimited za minutę połączenia zapłacimy 0,25 zł, za SMS 0,10 zł, a za MMS 0,53 zł. W Play na kartę zaś minuta połączenia kosztować nas będzie 0,54 zł, 0,19 zł zapłacimy za SMS, a MMS kosztował nas będzie złotówkę. Podobne rozbieżności znajdziemy też w opłatach za zużyte MB transferu danych, które wynoszą od 0,25 zł m.in w Formule 4.0 Unlimited czy Formule Europa, do złotówki za MB w innych taryfach.

Szczegółowe stawki roamingowe w zależności od taryfy znajdziecie na Blogu Play.

Podobnie rzecz się ma w RedBull Mobile.

W siostrzanej sieci cennik wygląda bardzo podobnie, przy czym mniej jest rozbieżności cenowych, bo i mniej taryf. Wspólnym mianownikiem nadal pozostaje 0,05 zł za odebrane połączenie i tym razem stawka za połączenia wychodzące również jest identyczna w każdej taryfie, i wynosi 0,54 zł. Za SMS zapłacimy odpowiednio 0,19 zł w taryfach na kartę, a 0,28 zł w taryfach Energy, NoLimits i 66/88.

Koszt MMS-a to 0,25 zł we wszystkich taryfach wyjąwszy Energy i NoLimits (tam zapłacimy 0,28 zł) oraz 66/88 (tutaj zapłacimy 0,53 zł).  Za transfer danych zapłacimy 0,25 zł/MB we wszystkich taryfach oprócz 66/88 - w tej koszt jednego MB wyniesie złotówkę.

Podobnej obniżki stawek w roamingu powinniśmy się spodziewać w nadchodzących dniach ze strony pozostałych operatorów sieci komórkowej, gdyż na zmianę swoich cenników mają oni czas tylko do końca marca. Podejrzewam jednak, że różnice względem tego, co pokazał Play będą znikome, lub nie będzie ich wcale.

REKLAMA

Czytaj również:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA