REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Koniec anonimowych komórek. Ustawa wprowadzi zakup prepaidów tylko na dowód

Zapowiada się koniec nierejestrowanych prepaidów. Jeśli rząd przyjmie nową ustawę antyterrorystyczną, to kupując przedpłaconą kartę SIM trzeba będzie się wylegitymować dowodem osobistym, a sprzedawca będzie zobowiązany do zebrania i przekazania operatorom danych dotyczących każdego nowego abonenta sieci.

24.03.2016
16:25
Najlepszy prepaid - Ustawa wprowadzi zakup prepaidów tylko na dowód
REKLAMA
REKLAMA

Do tej pory zakup karty SIM typu prepaid zajmował zaledwie kilka minut. Po starter wystarczyło się udać do salonu operatora, kiosku lub na stację benzynową i przekazać sprzedawcy kilka złotych. To jednak odchodzi do historii, a zapewne już niedługo kupując prepaida trzeba będzie pokazać sprzedawcy dowód osobisty.

Sprzedawca będzie miał obowiązek zapisania danych osób kupujących karty prepaid.

O proponowanych nowych zasadach sprzedaży kart prepaid poinformowali w czwartek na konferencji prasowej, jak podaje portal Wirtualne Media, szef MSWiA Mariusz Błaszczak i minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Nowe przepisy zakładają, że obowiązkiem sprzedawcy będzie rejestracja danych osoby, która kupuje kartę SIM. Dane osobowe mają później trafić do operatorów. Nie wiadomo jeszcze w jaki sposób uzyskiwać będą do nich przedstawiciele władz.

Utrudnieniom przy zakupie starterów winna jest nowa ustawa antyterrorystyczna.

Przedstawiciele polskiego rządu uznali, że w ramach walki z przestępcami korzystającymi z anonimowych kart do ukrywania się przed organami ścigania, wszyscy będziemy musieli podawać swoje dane przy zakupie prepaidów. Obawiam się jednak, że przestępcy już teraz kupują startery na zapas, a w przyszłości do zakupu karty SIM wykorzystają po prostu tzw. słupa.

Konieczność rejestracji kart SIM nie tylko znacznie wydłuży proces zakupu startera, ale może potencjalnie utrudnić kupienie karty SIM. Może się okazać, że sprzedawcy zrezygnują ze sprzedaży prepaidów ze względu na ich niską cenę i biurokrację związaną z koniecznością przekazywania danych.

Operatorzy nie będą mogli już w prosty sposób rozdawać kart prepaid w ramach akcji promocyjnych.

Nowe przepisy będą też uciążliwe dla osób zza granicy odwiedzających nasz kraj, bo podróżni nie będą mogli kupić w prosty sposób prepaida po wyjściu z samolotu na lotnisku np. w automacie lub salonie prasowym.

Jak duży to problem wiem ze swojego doświadczenia. Podróżując do takich krajów jak Niemcy też nie mogę w prosty sposób zakupić startera lokalnego operatora. Podobne ograniczenia obowiązują też we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Chorwacji i Szwajcarii.

REKLAMA

Szkoda, że w ramach walki z przestępczością utrudnia się życie mieszkańcom Polski i osobom podróżującym do naszego kraju. Ciekawe też, czy obowiązek rejestracji kart SIM w modelu prepaid ma jakiś związek z zakusami naszego rządu w kwestii inwigilacji obywateli.

Projekt ustawy antyterrorystycznej zostanie przedstawiony rządowi na początku kwietnia i może zostać przyjęty w maju tego roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA