REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Nowy iOS 9.3 dostępny już dziś! Sprawdź, co się zmieniło

Apple wraz z premierą nowego iPhone'a SE i nowego iPada Pro o przekątnej 9,7" debiutuje także najnowsze oprogramowanie - iOS w wersji 9.3. I w przeciwieństwie do Google'a, który udostępnia swoje oprogramowanie pół roku po premierze lub wcale, wypuszcza nowego iOS-a na swoje urządzenia już dziś. Zobacz, jakie zmiany zajdą w Twoim iSprzęcie.

21.03.2016
18:53
iOS 9.3.5
REKLAMA
148 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Zmiany są stosunkowo niewielkie, ale bardzo istotne. Apple wprowadza wiele poprawek i nowych możliwości. Oto najważniejsze z nich:

Night Shift Mode

W dosłownym tłumaczeniu Nocna Zmiana. Urządzenia będą teraz zmieniać temperaturę barw wyświetlacza, co ma eliminować niebieskie światło. Jeśli ten pomysł wydaje Wam się znajomy, to nic dziwnego – Appleskopiowało ten pomysł z aplikacji f.lux.

Zabezpieczenia Notatek

Night Shift to najbardziej medialny z dodatków w iOS 9.3, ale nie zamyka on listy nowości. Apple wśród zmian wymienia możliwość zabezpieczenia wybranych wpisów w aplikacji Notatki dodatkowym hasłem i zdaje się chce namówić użytkowników na porzucenie innych, nieco bardziej zaawansowanych programów.

W App Storze można znaleźć dziesiątki menedżerów haseł, ale nie oszukujmy się, to rozwiązanie dla geeków. Statystyczny posiadacz iPhone’a, czyli taki Homer Simpson, wykorzysta do zapisywania haseł, kodów PIN i numerów kont bankowych systemową aplikację Notatki. Teraz te wpisy będzie można nieco lepiej zabezpieczyć.

Jest też kilka zmian, które na razie możemy sobie co najwyżej pooglądać na zrzutach ekranu, są jednak niemniej istotne:

Zmiany w Apple News

Apple usprawniło aplikację News. Czytnik wiadomości stylizowany na Flipboarda nadal jednak nie jest dostępny w naszym kraju. Nie tylko nie dostajemy lokalnej wersji gazety spersonalizowanej przez Apple’a, ale przy wybraniu polskiego regionu w ustawieniach aplikacja News nie pojawia się na pulpicie.

Osoby mieszkające w kilku krajach, gdzie Apple News już funkcjonuje, a także użytkownicy zmieniający region na np. Stany Zjednoczone mogą się cieszyć kilkoma nowymi funkcjami. Poprawiono silnik rekomendacji i menu szybkich akcji, a aplikacja pozwoli na odtwarzanie wideo. Wersja do iPhone’a dostała też tryb poziomy.

Apple Health i Apple Car Play

Aplikacje systemowe od Apple nie dostają aktualizacji poprzez App Store, a producent usprawnia je razem z aktualizacjami całego systemu. Razem z iOS 9.3 zmiany zaszły w aplikacji Zdrowie, która będzie sugerować instalację dodatkowych aplikacji. Trafią tam też wreszcie dane z aplikacji Aktywność. Oczywiście zmiany w pakiecie Apple Health obejmą też wprowadzenie nowych aplikacji, które współpracują z Research Kit, takich jak pokazana dzisiaj aplikacja dla chorych na Parkinsona.

Zmian doczeka się też funkcja CarPlay pozwalająca połączyć telefon z komputerem pokładowym samochodu. Niestety, w Polsce nadal jest toniezbyt popularne rozwiązanie – ale użytkowników ucieszy wsparcie nowych playlist z Apple Music oraz funkcji W pobliżu w Mapach…podczas wyjazdów zagranicznych.

iPad dla szkół

To dość niezwykła nowość, której jednak nie uświadczymy w Polsce prawdopodobnie jeszcze przez długi czas, bo wymaga gruntownych zmian w samym systemie edukacji. Dzięki temu narzędziu nauczyciele będą mogli prezentować uczniom nowe materiały wprost na ich iPadach, zadawać zadania domowe, pilnować ich postępów i tak dalej. Co najważniejsze, nikt nie będzie musiał kupować iPada na własność - uczeń może się zalogować na swoje konto z dowolnego tabletu Apple i będzie tam miał dostęp do wszystkich swoich danych. iPady mogą więc być na wyposażeniu szkół.

Nowości nie jest wiele, a większości z nich niestety nie zobaczymy przez długi czas w naszym kraju. Są to jednak bardzo istotne usprawnienia, z których najważniejszym jest rozszerzenie możliwości Health Kit (z czego na razie nie skorzystamy) oraz Night Shift mode, na którym skorzystamy wszyscy. Jeśli jednak ktoś oczekuje rewolucji, czy większej otwartości mobilnego systemu Apple, musi jeszcze poczekać. Prawdopodobnie iOS w swej 10 iteracji wprowadzi więcej zmian, na które czeka tylu użytkowników.

REKLAMA

Współpraca: Piotr Grabiec

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA