REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Tak, Here znika z Windows 10. To straszne? Nie, to wręcz bez znaczenia

Mapy i nawigacja Here były kiedyś jednym z głównych powodów, by zakupić telefon firmy Nokia. Dziś usługa dostępna jest właściwie na każdą liczącą się platformę, a z telefonów z Windows… zniknie na zawsze. Drodzy panikarze, zapominacie o czymś. O pewnej umowie licencyjnej.

15.03.2016
18:32
Nie będzie już map Here na Windows 10. I co teraz?
REKLAMA
140 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Gdy Nokia stała się partnerem Microsoftu, wniosła do świata Windows Phone kilka nowych wartości. Jedną z nich jest zestaw aplikacji do map i nawigacji Here. Rewelacyjnych aplikacji, warto dodać. Here Maps i Here Drive były na tyle dobre i na tyle wyprzedzające swój czas (pobieranie całych krajów do pamięci telefonu? Here miał to „od zawsze”!), że niektóre osoby decydowały się na telefony Lumia tylko i wyłącznie z uwagi na nie.

Czasy się jednak zmieniły. Najpierw Here otworzono na cały Windows Phone i Windows, a nie tylko na urządzenia Nokii, a następnie… Nokia stwierdziła, że chromoli cały ten rynek telefonów na którym przestała sobie radzić i sprzedała zasoby z nim związane firmie Microsoft. Firmę Here zostawiła jednak dla siebie, by następnie ją sprzedać spółce koncernów samochodowych. Nowy właściciel nie ma żadnych już koneksji z Microsoftem, poza jedną, do której wrócimy. I postanowił odpuścić sobie w całości system Microsoftu.

Here na Windows 10 znika z winy Microsoftu

Here z samego początku nawet próbował zaistnieć w Sklepie dla Windows 10. Powstrzymały go jednak problemy techniczne związane z samym systemem. Aplikacje te były napisane ściśle dla Windows Phone 8.1, polegając głęboko na jego specyfice. Here twierdzi, że jego aplikacje działają teraz na Windows 10 tylko z uwagi na pewien „hack”, który wkrótce przestanie działać. A to z kolei oznacza, że firma musiałaby napisać swoje aplikacje od nowa. Czego robić nie zamierza.

nokia here drive android beta

Here nie zamierza jednak porzucać swoich aplikacji na Androida i iOS-a, będzie też oferował wersję webową. Aplikacje dla Windows Phone 8.1 i Windows 8.1 dalej będą objęte wsparciem, ale ma ono polegać wyłącznie na usuwaniu ewentualnych usterek. Żadne nowe funkcje nie będą już dodawane. Wersja dla Windows 10 zostanie usunięta ze Sklepu, a aplikacje po 30 kwietnia na tym systemie przestaną działać!

To straszne? Nie, to wręcz bez znaczenia

Internetowi panikarze, do których linkować z uprzejmości nie chcę, panikują. Czyżby Windows 10 musiał polegać wyłącznie na aplikacjach firm trzecich? Here przecież kończy z Windowsem! Straszne i okropne. Jednak zanim opublikujecie kolejny krzykliwy nagłówek, zwróćcie uwagę na tweeta od firmy Here:

Aplikacje klienckie firmy Here znikają. Usługa jednak nadal jest wynajmowana przez Microsoft. I wynajmowaną pozostanie. Microsoftowa aplikacja Mapy wykorzystuje mapy Here i jego dane. Również pozwala na przetrzymywanie map w pamięci urządzenia. I, w przeciwieństwie do mocno już zaniedbanych aplikacji Here, jest rozwijana. I, przy okazji, jest bardzo przyzwoita. Nie jest z pewnością najlepszą nawigacją i aplikacją do map na rynku, ale Here nie jest nią tym bardziej. Ale nawet i to ma się zmienić. Zac Bowden, dziennikarz i pilny obserwator Microsoftu, zostawia nas z taką wiadomością:

Dla posiadaczy Windows 10 nie zmienia się nic. Poza zwinięciem bałaganu wielu aplikacji w jedną całość. Zwłaszcza, że Microsoft Mapy nie ogranicza się do Here, jeżeli chodzi o swoje źródła danych…

REKLAMA
Windows-10-Mapy (4)
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA