REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Już jest nowy Firefox 45. Nie każdy będzie zadowolony ze zmian

Firefox się zmienia i nie wszyscy będą z tego zadowoleni. Dzisiaj pojawiła się nowa wersja popularnej przeglądarki jednocześnie w systemach Windows, OS X i Linux oraz mobilne wydanie dla Androida. Zgodnie z zapowiedziami w Firefox 45 zniknęła opcja grupowania kart, ale to tylko jedna z wielu zmian. Pojawiły się też nowe funkcje.

09.03.2016
10:22
Firefox 45 koniec Firefox OS
REKLAMA
428 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Użytkownicy Firefoksa mogą już aktualizować swoją przeglądarkę, ale nie wszyscy będą zadowoleni z nowej wersji. Pojawiła się co prawda zupełnie nowa funkcja udostępniania otwartych stron przez Firefox Hello, ale zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Mozilla pozbyła się grupowania kart.

Firefox 45 zadebiutował jednocześnie na czterech różnych platformach.

Nowa wersja przeglądarki Mozilli pojawiła się dzisiaj na komputerach i na urządzeniach mobilnych. Firefox 45 w wydaniu desktopowym mogą pobierać posiadacze komputerów z systemami Windows, OS X i Linux, a wersję mobilną właściciele smartfonów i tabletów z systemem Android.

Użytkownicy komputerów osobistych mogą pożegnać się z funkcją Panorama służącą do grupowania kart. Nie jest to zaskoczenie, bo Mozilla zapowiadała to już jakiś czas temu. W nowej wersji użytkownikom zostanie wyświetlona stosowna informacja wyjaśniająca zmiany, a grupy kart dodane do ulubionych.

Mozilla nie zostawia użytkowników na lodzie.

Użytkownicy do tej pory zadowoleni z funkcji Panorama będą musieli wyposażyć przeglądarkę Firefox 45 w dodatki rozwijane przez niezależnych programistów. Mozilla sama sugeruje użycie rozszerzenia o nazwie Tab Gropus bazującego na kodzie Firefoksa. Ma on działać tak, jak dotychczas Panorama.

Twórcy przeglądarki zwracają uwagę nie na to, co z niej usunięto, a na to, co dodano w nowej wersji. Firefox 45 wprowadza usprawnienia w Firefox Hello, czyli wideokomunikatorze opartym o WebRTC i opartym o platformę OpenTok rozwijaną przez firmę TokBox należącą do hiszpańskiego operatora Telefonica.

Firefox Hello wprowadzono w Firefoksie 34, ale doczekał się usprawnień.

Teraz podczas rozpoczynania rozmowy będzie można w prosty sposób podzielić się z drugą osobą otwartą kartą. Kliknięciu w ikonę Hello wyśle aktualnie przeglądaną stronę do rozmówcy. Nie jest to przy tym jedyna nowość, jaka pojawiła się w najnowszej wersji przeglądarki Mozilli. Oprócz tego Firefox 45 oferuje:

  • wyświetlanie synchronizowanych kart z innych urządzeń pod paskiem Awesome Bar;
  • nową opcję network.dns.blockDotOnion do blokowania adresów .onion na poziomie DNS-ów;
  • wsparcie dla Guarani [gn];
  • poprawne przekierowania;
  • oraz wiele innych nowości wymienionych w pełnym changelogu.

Firefox 45 trafił też do Google Play.

Z nowej wersji przeglądarki mogą skorzystać także posiadacze urządzeń mobilnych. Nowa wersja aplikacji informuje o porzuceniu wsparcia dla Androida w wersji Honeycomb, ale nie powinno być to zbyt dużym problemem. Ten Android nie pojawia się już nawet w statystykach fragmentacji.

Zmiana wejdzie w życie w przyszłym miesiącu. Firefox co prawda dalej będzie działał na tabletach z Androidem Honeycomb, ale użytkownicy nie będą mogli zainstalować nowej wersji i nie mogą liczyć na poprawki. Mozilla informuje też o planach porzucenia wsparcia dla Gingerbreada w następnej kolejności.

REKLAMA

Wśród zmian w nowym mobilnym Firefoksie można wyróżnić między innymi opcję wybierania, które obrazki chce się pobrać w celu oszczędzania transferu. Pozmieniano też nieco menu ustawień i dodano opcję zabrania stronom internetowym dostępu do danych rejestrowanych przez aparat i mikrofon.

Firefox 45 w wersji do Androida można pobrać ze sklepu Google Play.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA