Tech / News

Mozilla zapowiada zmianę na gorsze. Z Firefoksa zniknie najbardziej przydatna funkcja

141 interakcji
dołącz do dyskusji

Już dobre dwa lata temu przesiadłem się z ociężałego Chrome’a na Firefoksa. Przeglądarka od Mozilli działa wydajniej, a szybko okazało się, że ma jedną funkcję, która znacznie usprawnia pracę. Mowa tu o grupach kart. Niestety, ta szalenie przydatna funkcja zniknie wraz z nową odsłoną Firefoksa.

Chrome, Firefox, Opera, Safari, Internet Explorer i w końcu Edge. Wielokrotnie przerabiałem je wszystkie i każdą z nich próbowałem dostosować do mojego typu pracy. Każda oferuje unikalne funkcje, ale jednocześnie każda ma kilka irytujących cech.

Od kilkudziesięciu miesięcy na co dzień korzystam z Firefoksa i uważam, że jest to obecnie najlepszy wybór wśród przeglądarek. Przesiadłem się na Firefoksa z uwagi na ociężałość Chrome’a, ale szybko okazało się, że przeglądarka Mozilli ma jedną funkcję, która znacznie usprawnia pracę.

Jest to grupowanie kart, bez którego nie wyobrażam sobie wygodnego korzystania z Sieci

Firefox - znikają grupy kart

Grupowanie kart (znane też pod nazwą Panorama) to banalnie prosta funkcja, która pozwala na segregowanie otwartych zakładek w grupy. Grupy są przechowywane w pamięci przeglądarki i – jeśli użytkownik ma takie życzenie – mogą być zapamiętywane także po restarcie Firefoksa, czy całego komputera.

W pracy redakcyjnej jest to nieocenione narzędzie, które pozwala okiełznać nawet kilkadziesiąt kart otwartych jednocześnie. Funkcja przydaje się także w codziennym życiu, szczególnie do tymczasowego przechowywania kilku stron. Przykładowo – jeśli chcę zamówić jedzenie z restauracji, a pracuję nad projektem, gdzie mam otwartych kilkanaście kart, mogę otworzyć nową grupę, w której będę widział tylko restauracje. Dzięki temu na pasku kart mam porządek i wszystko widzę jak na dłoni.

Niestety Firefox pozbywa się grup kart

Dziś podczas zmiany grupy kart Firefox poinformował mnie, że funkcja zostanie wkrótce usunięta. To bardzo zaskakująca decyzja, bo jest to cecha charakterystyczna Firefoksa. Niestety żadna z bezpośrednich konkurentek tej przeglądarki nie ma analogicznej funkcji. W starszej wersji Opera korzystała z grup kart (pod nazwą Stos Kart), natomiast od dobrych kilku odsłon tej funkcji już nie ma.

Firefox - znikają grupy kart

Funkcja zniknie w 45. odsłonie Firefoksa. Jak tłumaczy Mozilla:

Funkcja grupowania kart (Panorama) zostanie usunięta z Firefoxa w wersji 45. Wiemy, że może to być uciążliwe i przepraszamy. Usunięcie tej funkcji ułatwi nam poprawianie Firefoksa.

Jeśli poprawa ma polegać na wycinaniu ważnych funkcji, to chyba ktoś tu podejmuje niewłaściwe decyzje.

Po aktualizacji do Firefoksa 45 pojawi się komunikat o braku wsparcia grup kart. Wszystkie zakładki przetrzymywane w grupach zostaną zapisane w nowym folderze w menu zakładek.

Jak zachować grupy kart?

Na szczęście Firefox jest przeglądarką obsługującą rozszerzenia, a społeczność stanęła na wysokości zadania. Istnieje dodatek Tab Groups, który pozwoli zachować funkcjonalność grup. Jeśli dodatek zainstalujesz przed aktualizacją do Firefoksa 45, twoje grupy kart zostaną przeniesione do pluginu i nie znikną.

Jest dostępnych także kilka innych dodatków, które pozwalają na tworzenie grup. Są to m.in. OneTab i Tree Style Tab. Trzeba jednak pamiętać, że każdy zewnętrzny plugin może wpływać na szybkość działania przeglądarki, a być może też na bezpieczeństwo.

Dlatego też nie rozumiem decyzji Mozilli i i kompletnie umiem się z nią pogodzić.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst