Technologie  / News

3D Touch w nowym Firefoksie rozczarowuje. Mozilla mogła pójść o krok dalej

Mobilny Firefox do iOS-a próbuje gonić Safari i w kilka miesięcy po premierze iPhone’a 6s i iPhone’a 6s Plus wprowadza w swoim programie wsparcie dla technologii 3D Touch. Okazało się to jednak sporym rozczarowaniem. Funkcja Peek and Pop w Firefoksie sprawdza się znacznie gorzej, niż w systemowej przeglądarce Apple’a.

Twórcy alternatywnych przeglądarek do iPhone’a i iPada nie mają łatwego życia. Apple celowo blokuje silniki niezależnych twórców oprogramowania, którzy nie mogą rozwinąć skrzydeł. Na domiar złego iOS nadal nie pozwala na zmianę domyślnej przeglądarki, a zewnętrzne aplikacje otwierają strony www w Safari.

Mozilla nie zostawia jednak swoich użytkowników na lodzie.

Firefox do iOS-a jest cały czas rozwijany, mimo wielu niedogodności. Miłośnicy przeglądarki Mozilli, którzy używają jej na komputerach, mogą zresztą przymknąć oko na konieczność ręcznego przesyłania linków z Safari do Firefoksa ze względu na synchronizację danych, w tym np. zakładek.

Użytkownicy Safari na iPhonie 6s i iPhonie 6s Plus mogli przez ostatnie kilka miesięcy korzystać z funkcji 3D Touch. Ekran nowych telefonów Apple’a jest wrażliwy na nacisk. Mocniejsze wciśnięcie wyświetlacza na ikonie wyświetla listę szybkich skrótów, a dociśnięcie linka otwiera okienko podglądu.

Teraz pojawiło się wsparcie dla Peek and Pop w Firefoksie.

W nowej aktualizacji przeglądarki Mozilli do iOS-a pojawiło się wsparcie dla dwóch nowych funkcji związanych z 3D Touch. Jedną z nich jest lista skrótów dostępna na ekranie głównym. Mocniejsze dociśnięcie ikony powoduje wyświetlenie menu kontekstowego ze skrótami.

Firefox - 3D Touch

Menu 3D Touch pozwoli szybciej otworzyć nową kartę (zwykłą i prywatną) i przejść do ostatniej zapisanej zakładki. Szczerze mówiąc z tego udogodnienia w iOS praktycznie nie korzystam, ale znacznie większe nadzieje miałem w związku z Peek and Pop w Firefoksie.

Szybko się rozczarowałem.

Informacja o wsparciu 3D Touch w nowej wersji Firefoksa pojawiła się na blogu Mozilli. Nie korzystam na co dzień z tej przeglądarki, ale zainstalowałem ją szybko ze sklepu App Store, odpaliłem stronę spidersweb.pl i… zacząłem się zastanawiać, czy oby na pewno zapowiadana aktualizacja już się pojawiła.

Wróciłem do lektury wpisu i okazało się, że Peek and Pop w Firefoksie, czyli podgląd zawartości linku po mocniejszym dociśnięciu ekranu, pojawia się wyłącznie na ekranie kart. Podczas normalnego przeglądania www nie sposób wywołać nowego okienka podglądu.

Peek and Pop w Firefoksie

Twórcy nie poszli za ciosem i nie wprowadzili Peek and Pop w Firefoksie w pełnym wymiarze i dziwi mnie decyzja, by dostępność tej funkcji ograniczyć. W rezultacie Firefoks do iOS-a goni Safari, ale w przypadku implementacji 3D Touch systemowa przeglądarka Apple’a nadal jest o krok przed produktem Mozilli.

Szkoda.

Sprawdź: Co się stało z Firefoksem? Z przeglądarki Mozilli w zasadzie nie da się już korzystać

*Grafika główna: GongTo / Shutterstock.com

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst