1. Spider's Web
  2. Technologie

HP Color LaserJet Pro M277n, czyli przystępny laser do małego biura

Lokowanie produktu

HP Color LaserJet Pro M277n to laserowa drukarka wielofunkcyjna, która powstała z myślą o niewielkich biurach. Dotykowy ekran i zaawansowane funkcje sieciowe to dopiero początek jej możliwości. Zobaczmy, jak urządzenie sprawuje się w praktyce.

04.02.2016
11:58
HP Color LaserJet Pro M277n, czyli drukarka laserowa do biura

HP Color LaserJet Pro M277n to urządzenie typu „wszystko w jednym”, które poza drukowaniem pozwala też skanować, kopiować, a także wysyłać i odbierać faksy. Urządzenie drukuje dzięki czterem kolorowym wkładom laserowym HP LaserJet (czarny, purpurowy, błękitny i żółty).

Co ważne, urządzenie może działać jako drukarka sieciowa, dzięki czemu można ją obsługiwać z poziomu każdego komputera znajdującego się w sieci, jak i z urządzeń mobilnych. Dzięki połączeniu z Internetem możliwe jest drukowanie z każdego miejsca na świecie, np. poprzez usługę HP ePrint lub Google Cloud Print.

drukarka-laserowa-HP-277n-002

W modelu M277n nie znajdziemy łączności Wi-Fi, ale drukarkę można połączyć z routerem za pośrednictwem kabla Ethernet lub USB, jeśli router obsługuje takie połączenie. Myślę, że w praktyce brak łączności Wi-Fi nie jest dużym problemem, bowiem w biurach i tak polega się na znacznie bardziej niezawodnym połączeniu kablowym. Producent ma jednak w ofercie wariant drukarki HP Color LaserJet Pro M277dw, który jest wyposażony w łączność Wi-Fi.

Co ważne, testowana przeze mnie drukarka jest naprawdę niewielka w swojej klasie. Jest to więc sprzęt, który zmieści się nawet w najmniejszym biurze.

Obsługa HP Color LaserJet Pro M277n

drukarka-laserowa-HP-277n-001

Podobnie jak w testowanej przeze mnie drukarce domowej DeskJet Ink Advantage 5645, także w biurowym modelu znajdziemy tylko jeden przycisk, którym jest włącznik. Obsługa drukarki odbywa się za pośrednictwem dotykowego, kolorowego ekranu LCD. Dla wygody jest on dodatkowo odchylany.

Na ekranie wszystkie pozycje są jasno opisane, a podstawowe funkcje mają dużą i czytelną ikonkę. Z każdego miejsca menu mamy możliwość włączenia pomocy ekranowej, która rozwieje wątpliwości przy bardziej zaawansowanych funkcjach. Ekran obsługuje podstawowe gesty, jest responsywny, a wyświetlane menu działa bardzo płynnie, dzięki czemu obsługa drukarki jest banalnie prosta.

Pierwsza konfiguracja

Początkowo zabrałem się za konfigurację drukarki nieco zbyt pośpiesznie, przez co nie wszystkie funkcje sieciowe działały tak, jak powinny. Okazało się jednak, że wystarczy zainstalować pełen sterownik drukarki, by wszystko działało jak należy. Podczas instalacji widzimy konfigurator, który krok po kroku przeprowadza nas przez najważniejsze ustawienia. Jeśli postępujemy zgodnie z instrukcją, całkowita konfiguracja sprzętu nie powinna zająć więcej niż 15 minut.

Najważniejszą opcją jest zapewnienie drukarce łączności ze światem. Pomogą w tym złącza znajdujące się na tylnej ściance urządzenia: port USB (do podłączenia drukarki do routera lub komputera), port Ethernet, wejście faksu, i kolejne wejście na faks lub telefon.

Frontowe złącze USB, czyli mały dodatek, który bardzo usprawnia pracę

drukarka-laserowa-HP-277n-005

Tuż pod ekranem HP Color LaserJet Pro M277n mieści się port USB 2.0, do którego można podłączyć pamięć USB. Drukarka umożliwia wygodne drukowanie dokumentów i zdjęć z takiego nośnika. Możemy także zapisać na nim skany. Testowałem połączenie na kilku przenośnych pamięciach i wszystkie współpracowały z drukarką bezbłędnie.

Drukowanie

Główną funkcją HP Color LaserJet Pro M277n jest drukowanie, a sprzęt realizuje je wzorowo.

Pierwsze co rzuca się w oczy to ciekawie rozwiązany system podawania papieru. U dołu urządzenia znajduje się wysuwany podajnik, który mieści około 150 kartek A4, a tuż nad nim znajduje się szczelina na pojedyncze arkusze. Podajnik szczelinowy ma priorytet nad głównym podajnikiem, co bywa bardzo przydatną opcją kiedy chcemy nadrukować coś na konkretnej kartce, albo np. na kopercie. W takich sytuacjach nie trzeba otwierać i dostosowywać głównego podajnika.

drukarka-laserowa-HP-277n-001-2

Samo drukowanie jest przede wszystkim szybkie. O ile od kliknięcia przycisku „drukuj” do wyjechania pierwszej kartki trzeba poczekać kilkanaście sekund, tak kolejne arkusze są zadrukowywane błyskawicznie. Drukarka jest w stanie zadrukować 19 stron w minutę.

Jakość wydruków jest świetna, ale niczego innego nie spodziewałem się po nowoczesnej drukarce laserowej. Wydruki są szalenie ostre, a nawet najdrobniejszy rozmiar czcionki jest idealnie czytelny. Mamy tu też ten charakterystyczny dla drukarek laserowych „blask” zadrukowanych przestrzeni.

drukarka-laserowa-HP-277n-002-2

Co więcej, równie dobrze wypadają wydruki kolorowe. Barwy są nasycone i nie widać na nich przejść tonalnych. Na pewno nie jest to sprzęt skierowany do fotografów, ale pamiętajmy, że to drukarka biurowa. Do wykresów, grafik i prezentacji jakość wydruków jest wręcz wyższa, niż potrzeba.

Kopiowanie, skanowanie i faksowanie

Urządzenie HP pozwala też na kopiowanie, skanowanie i faksowanie. Co ciekawe funkcje te możemy wykonywać na dwa sposoby: poprzez korzystanie z szyby skanera znajdującej się pod górną klapą, albo poprzez specjalny automatyczny podajnik dokumentów znajdujący się w górnej części. Ten drugi obsłuży do 50 kartek, przez co świetnie nadaje się do „hurtowego” skanowania i kopiowania.

W przypadku kopiowania mamy dostępnych kilka standardowych opcji, takich jak ustawienia jakości kopii, typu materiału, liczby kopii, koloru, czy poprawy jasności, ostrości i kolorów.

Znacznie więcej funkcji kryje tryb skanowania. Możemy skanować materiały do sieciowej usługi HP Flow Content Management, do nośnika USB, do wybranego komputera, do folderu sieciowego, oraz bezpośrednio do wiadomości email. Wybierać możemy rodzaj zapisywanego pliku (JPG lub PDF), rozdzielczość, rozmiar papieru, źródło skanowania, etc. Maksymalna szybkość skanowania to 26 stron na minutę.

W przypadku faksu konfiguracja odbywa się na ekranie drukarki i obejmuje kilka prostych kroków. Możemy podać kod połączeń wewnętrznych, zdefiniować, czy chcemy otrzymywać potwierdzenia faksów i przede wszystkim ustalić, czy mamy numer wydzielony specjalnie do faksu, czy numer dotyczy zarówno faksy, jak i telefonu.

Drukowanie mobilne i HP ePrint

Jedną z najlepszych funkcji testowanego urządzenia jest HP ePrint. Jest to funkcja, która pozwala na zdalne drukowanie dokumentów i zdjęć, po wysłaniu ich na adres email drukarki. Maila możemy wysłać z dowolnego urządzenia, w tym ze smartfonu, czy z tabletu. Na dodatek nie musimy znajdować się w tej samej sieci, co drukarka, a więc jest możliwe drukowanie praktycznie z każdego miejsca na świecie. HP ePrint obsługuje większość popularnych typów plików (w tym wszystkie pliki pakietu Office), które po prostu trzeba dodać jako załącznik do maila.

drukarka-laserowa-HP-277n-003

W przypadku urządzeń mobilnych mamy też dedykowane aplikacje, czyli HP ePrint App i HP All-in-One Printer Remote App, które pozwalają na łatwe przeszukiwanie zasobów urządzeń. Co więcej, drukarka obsługuje też natywnie AirPrint w urządzeniach Apple, a także Android Printing. Na dodatek drukarkę można dodać do usługi Google Cloud Print, która także pozwala na zdalne drukowanie z dowolnego urządzenia. Opcji zdalnego drukowania jest mnóstwo, ale najważniejsze, że wszystkie po prostu działają.

Konfigurację usług bezprzewodowych można przeprowadzić na stronie HP Connected. Możemy ustalić adres email drukarki, czy dodawać adresy email zaufanych nadawców. Na stronie jest też świetny dział HP Printables, w którym możemy wysłać do druku specjalnie przygotowane materiały, np. kolorowanki dla dzieci, szablony wydruków (np. kartka w pięciolinię do zapisu nut), sudoku, czy np. kalendarz Google z naniesionymi wydarzeniami.

Tak wiele funkcji sieciowych być może zapala czerwoną lampkę w głowach biurowych informatyków, którzy dbają o bezpieczeństwo sieci. Jeśli tak, to zupełnie niepotrzebnie. Wszystkie zaawansowane opcje konfiguracji są dostępne przy użyciu wbudowanego serwera. Znajdziemy tam bardzo rozbudowane sekcje z ustawieniami dotyczącymi m.in. zabezpieczeń, czy połączeń proxy.

Podsumowując

HP Color LaserJet Pro M277n to udany model urządzenia wielofunkcyjnego, które do zastosowań domowych jest być może odrobinę przeładowane funkcjami, ale za to powinno świetnie się sprawdzić w niewielkich biurach. Drukarka w praktyce nie zawodzi i realizuje bezbłędnie wszystko, co obiecuje producent.

Początkowo byłem mocno zaskoczony brakiem łączności Wi-Fi, ale w okazało się, że w praktyce nie jest ona odczuwalna. Port Ethernet rozwiązuje kwestię łączności, zapewniając wszystkie funkcje sieciowe.

Podczas używania drukarki brakowało mi właściwie tylko jednej funkcji: automatycznego dwustronnego druku. Testowany przeze mnie model nie był wyposażony w duplekser. Jeżeli dwustronne drukowania jest niezbędne, polecam sprawdzić nieco wyższą odsłonę testowanego modelu, czyli HP Color LaserJet Pro M277dw. Drukarka mogłaby być też odrobinę cichsza.

drukarka-laserowa-HP-277n-004

Testowane urządzenie można kupić za około 1000 zł, co jest bardzo przystępną kwotą jak na możliwości, które otrzymujemy w zamian. Niestety przez czas trwania testów nie miałem okazji sprawdzić wydajności wkładów laserowych, które rzutują na końcowy koszt eksploatacji.

Użytkownicy drukarki na pewno docenią bezproblemowość obsługi, o ile tylko zastosuje się do instrukcji przy pierwszej konfiguracji. Urządzenie HP po prostu działa i wykonuje swoją pracę. Nie znalazłem tu błędów, takich jak np. brak wybudzania ze stanu uśpienia, czy zacinanie się papieru. Drukarka bez problemów współpracowała z kilkoma komputerami w sieci oraz z urządzeniami mobilnymi.

Najważniejsza cecha drukarki HP Color LaserJet Pro M277n? Brak irytacji w trakcie używania. W przypadku drukarek to niestety rzadkość, a więc jest to cecha na wagę złota.

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze