REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

To największa aktualizacja czytników Kindle od lat. Ale nie każdy się nią nacieszy

Mam bardzo dobrą wiadomość dla posiadaczy czytników Kindle od Paperwhite 2 wzwyż - nowa aktualizacja sprawia, że są jeszcze lepsze. Dla posiadaczy starszych czytników mam niestety złą wiadomość - najnowszej aktualizacji nie dostaniecie.

03.02.2016
19:27
Aktualizacja Kindle sprawi, że usługi Amazonu nadal będą działać.
REKLAMA
REKLAMA

Aktualizacja Amazon Kindle Update 5.7.2 dostępna jest dla czytników Kindle Paperwhite 2, Kindle Paperwhite 3, Kindle Voyage i Kindle Basic. Zazwyczaj aktualizacje oprogramowania czytników nie są czymś, czemu warto poświęcać wiele uwagi - ot nowy font i jakieś drobne usprawnienia. Jednak najświeższa poprawka od Amazonu jest największą zmianą w czytnikach Kindle od lat, spójrzmy zatem, co się zmieniło.

Aktualizacja Kindle zupełnie zmienia wygląd głównego ekranu.

Tym, co rzuca się w oczy najbardziej po zainstalowaniu aktualizacji, jest zupełnie odświeżone UI głównego ekranu i górnej belki. Ta ostatnia jest znacznie smuklejsza, logo serwisu Goodreads w końcu się nieco skurczyło, a tam, gdzie wcześniej była regulacja podświetlenia, teraz znajdziemy menu szybkiego dostępu do podstawowych ustawień (tryb samolotowy, synchronizacja, wszystkie ustawienia) oraz zmieniony wizualnie pasek regulacji podświetlenia.

Kindle-aktualizacja-2

Ekran główny do tej pory wyświetlał listę posiadanych przez nas książek, a poniżej rekomendacje i bestsellery ze sklepu Amazon. Te nadal są obecne u dołu (choć można je wyłączyć w ustawieniach), ale teraz główną część ekranu zajmują 3 ostatnio czytane książki po lewej stronie, oraz lista książek “do przeczytania” oparta o nasze listy w Goodreads.

Do tej pory rekomendacje, które czytnik wyświetlał nam u dołu ekranu głównego były oparte o nasze wcześniejsze zakupy. Teraz Amazon wprowadza wysoce spersonalizowany system rekomendacji, który “uczy się” naszych upodobań. Im więcej będziemy czytać i oceniać książek, tym dokładniejsze rekomendacje będą się pojawiać na czytniku.

Wchodząc do biblioteki widać, że zmieniło się bardzo niewiele, w zasadzie jedyna znacząca zmiana to zmiana “Cover view” na “Grid View”. Reszta opcji segregacji i wyświetlania pozostała taka sama.

Kindle-aktualizacja-4

Ciekawy, bardzo współczesny dodatek czeka na nas podczas czytania książek - od teraz w prosty sposób możemy się podzielić cytatem na Twitterze, Goodreads, lub Facebooku, udostępniając go wprost z poziomu Kindle’a. Jednak z tego co widzę, opcja ta wyświetla się poprawnie tylko w przypadku ebooków kupionych bezpośrednio na Amazonie.

Pozostałe zmiany to czysta kosmetyka oraz jedno, bardzo istotne udogodnienie.

Kindle w końcu staje się przyjazny osobom ze zdiagnozowaną dysleksją, za sprawą nowego fontu - OpenDyslexic, który obsługuje także polskie znaki i z pewnością ułatwi osobom dyslektycznym czytanie książek na e-czytniku. Poniżej porównanie fontu Bookerly z OpenDyslexic:

Kindle-aktualizacja-3

Oprócz tego zmieniło się tylko menu wyboru układu strony. Są to jednak zmiany czysto kosmetyczne, a wszystko to, co najważniejsze, to w zasadzie zmiany dotyczące głównego ekranu i dodanie nowego kroju czcionki.

W porównaniu do aktualizacji, które serwują nam producenci smartfonów, ten update Kindle’a może się wydawać niewielki, ale w praktyce to bardzo duża zmiana. Na tyle duża, że Amazon przygotował osobną podstronę, na której można bliżej zapoznać się ze wszystkimi zmianami.

Szkoda tylko, że tak niewiele czytników załapało się na aktualizację. Nie jestem jednak zdziwiony. Czytnik e-booków to urządzenie, które starzeje się bardzo wolno, więc użytkownicy nie czują potrzeby częstej jego wymiany.

I chociaż nam, konsumentom może się to nie podobać, to Amazon musi w jakiś sposób zachęcić posiadaczy starych Kindli do przesiadki na nowy model. Tak bogata aktualizacja zarezerwowana tylko dla nowszych modeli to równie dobry sposób, jak każdy inny.

***

Aby zainstalować aplikację, należy pobrać paczkę dla swojego urządzenia z tej strony i przenieść ją do głównego katalogu czytnika, podłączając urządzenie do komputera. Potem wybrać Menu => Settings i jeszcze raz Menu, a następnie wybrać opcję "Update Your Kindle". Po instalacji postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlającymi się na ekranie, które przeprowadzą przez proces dostosowania nowego interfejsu.

Czytaj również: 

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA