Tech  / Felieton

Drogie TVP, BBC z ciebie żadne

163 interakcji
dołącz do dyskusji

Niejednokrotnie zastanawiałam się jak to jest, że media publiczne są trochę publiczne, trochę niepubliczne a misja ściera się zwykle z komercyjną papką. Teraz mam jeszcze większy mindfuck. Media narodowe, bo to brzmi dumniej, pozostaną hybrydą misji i papki, na dodatek znikną z YouTube’a i mają konkurować z Iplą, TVN Playerem i… Netfliksem. Powodzenia!

TVP i PR pod nowym przywództwem nie zrezygnuje z reklam, co to to nie. Misja wciąż przerywana będzie reklamami szamponów do włosów i środków na zaparcie, media narodowe nie oddadzą wpływów komercyjnym, niemisyjnym stacjom.

Nie do końca wiem też, jak z misją da się pogodzić wycofanie materiałów TVP ze wszystkich konkurencyjnych platform. Media publiczne na chłopski rozum oznaczają dostępne dla wszystkich. Fajnie byłoby więc żeby materiały publiczne dostępne byłyby na jak najszerszej gamie platform. Dla misji. Ileż razy zdarzyło mi się obejrzeć jakiś materiał newsowy TVP na YouTubie? Wiele razy, bo to wygodne, a dwuminutowy filmik nie jest wart wchodzenia na serwisy VOD TVP, przebijanie się przez tony innych treści i korzystanie z przycinającego się playera TVP. Nie, dziękuję.

Słyszałam, że ludzie korzystający z internetu zawsze podążają za treściami i ramię w ramię przejdą na stronę VOD TVP, gdy treści TVP znikną z YouTube’a. Zatwardziali fani Klanu szybko wyniosą się z Ipli, by oglądać kolejne odcinki swego ukochanego tasiemca w sieci.

Wszyscy obywatele cieszą się też, że będą mieli więcej okazji do używania genialnej aplikacji TVP na urządzenia mobilne. W końcu to musi być prawdziwe dzieło sztuki, skoro zacina się na Samsungu Galaxy S6.

Uwielbiałam polskie media publiczne, zwłaszcza te audio-wizualne. Już widzę, że media narodowe będą jeszcze lepsze, nie tylko bardziej patriotyczne, ale i nastawione na biznes! Jednym ruchem TVP wykosi TVN Playera, który wzorem Netfliksa zaczął tworzyć materiały dostępne tylko w sieci, pokona Iplę z bogatą ofertą kanałów na żywo, VOD Onetu, idę o zakład, że uda się też wykończyć HBO w sieci i samego Netfliksa, który z podwiniętym ogonem i światowymi hitami zakończy działalność w Polsce zanim jeszcze ją na dobre rozpoczął.

W końcu wiadomo, że “Rolnik Szuka Żony” to hit nie do pokonania, przyciągający miliony internautów.

Mówiłam to za poprzedniej władzy, tym bardziej będę powtarzać to teraz - media publiczne w obecnej formie nie zasługują na istnienie.

Łączenie misji z zaciekłą walką o widza i wpływów z abonamentu z wpływami z reklam nie tylko jest nie fair, ale tworzy sytuację, w której nie spełnia się ani misji, ani komercyjnych celów. A dodając do tego wszystkiego rozgrywki polityczne, otrzymuje się medium nie warte złamanego grosza.

Dlatego mam nadzieję, że obecnymi działaniami: zamykaniem się na inne platformy i utrudnianiem dostępu do i tak co najwyżej średnich treści, TVP podetnie gałąź, na której siedzi. Drogie TVP, BBC z ciebie żadne.

* Grafika: facebook.com/tvppl

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst