Kosmos  / Artykuł

Zdjęcie dnia: nieziemski kwiatek. To pierwsza taka fotografia w historii

W sierpniu zeszłego roku pisałem o nietypowym eksperymencie NASA przeprowadzonym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Polegał on na równoczesnej obserwacji dwóch bliźniaków: Scotta i Marka Kellych, z których jeden przebywał na ISS, a drugi na powierzchni Ziemi, aby wychwycić wpływy warunków w kosmosie na organizm człowieka.

Jak się okazuje, astronauta Scott Kelly znalazł sobie ciekawe hobby - postanowił wyhodować pierwsze w historii kwiatki rosnące poza naszą planetą - a konkretnie trudne w utrzymaniu nawet na Ziemi cynie.

Nie obyło się bez problemów - okazało się, że w nieważkości wewnętrzne ciśnienie wody w liściach jest zbyt duże i woda dosłownie wylewała się z nich, powodując ich obumieranie. Poprawiono tę sytuację, zwiększając ciśnienie zewnętrzne w komorze, w której uprawiano rośliny.

Nie był to koniec kłopotów, ale Kelly okazał się - jak fikcyjny astronauta Mark Watney z powieści Marsjanin - utalentowanym botanikiem. W zeszły weekend cynie w końcu zakwitły na ISS.

Cały ten wysiłek zaowocował nie tylko nostalgicznym wspomnieniem Ziemi, które na pewno poczuli przebywający na orbicie astronauci, ale i zdjęciem, które wybrałem na dzisiejszą fotkę dnia: kwiat cynii na tle majestatycznie wschodzącej pod ISS Ziemi.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst