Tech  / Felieton

Trudno uwierzyć, że to się dzieje naprawdę - Apple ma ułatwić klientom zamianę iPhone’ów na... Androidy

113 interakcji
dołącz do dyskusji

Jaka była pierwsza aplikacja Apple przygotowana z myślą o Androidzie? Programik pozwalający przenieść najważniejsze dane z urządzenia z Androidem na iOS-a. Zważywszy na to z niedowierzaniem odebrałem informację, jakoby Apple miało przygotować teraz zupełnie odwrotną aplikację. Czy firma ułatwi swoim klientom porzucenie iPhone’ów oraz iPadów?

Aktualizacja: Apple oficjalnie zaprzeczyło tym plotkom.

Apple ma przygotować aplikację pozwalającą na łatwe przeniesienie danych z urządzeń z iOS-em prosto na Androida. Według źródeł, na które powołał się Telegraph, nowa aplikacja ułatwi klientom przesiadkę z iPhone’ów i iPadów na urządzenia z Androidem oraz transfer prywatnych danych, takich jak: kontakty, muzyka oraz zdjęcia.

Decyzja ta ma być podyktowana negocjacjami z europejskimi operatorami, którzy zauważają, że pozycja Apple’a staje się dominująca, a użytkownicy, którzy raz wybrali iPhone’y i i Pady zwykle już przy nich pozostają.

Szaleństwo, strach czy pewność siebie?

Jeśli informacje te się potwierdzą, to będzie niemały szok. Apple znany jest ze swojej stanowczości oraz nieugiętości w negocjacjach. A historia pokazuje, że firma uginała się zwykle dopiero pod wpływem silnych nacisków prawnych, a nie na drodze negocjacji, czy gorzkich żali innych firm.

Dlaczego zatem tym razem Apple miałby postąpić inaczej? Firma Tima Cooka może obawiać się ewentualnej reakcji Unii Europejskiej, która mogłaby zainteresować się “problemem” i zareagować w możliwy do przewidzenia i znany dla siebie sposób. Apple może chcieć uniknąć takiej konfrontacji i jednocześnie utrzymać dobre relacje z operatorami, którzy odpowiadają przecież za sporą część sprzedaży iPhone’ów na starym kontynencie.

Z drugiej strony Apple może kierować się pewnością siebie. Skoro do tej pory użytkownicy iPhone’ów nie przesiadali się zbyt często na urządzenia z Androidem, to dlaczego mieliby zacząć robić to po wydaniu jednej, małej aplikacji. Przecież dzisiaj, bez tej aplikacji, również można przenieść najważniejsze dane z iOS-a do dowolnego telefonu z Androidem. A że jest to trochę trudniejsze, może w praktyce niewiele znaczyć. W końcu dla chcącego nic trudnego.

Z zaciekawieniem będę przyglądał się dalszemu rozwojowi wypadków. Zżera mnie też ciekawość, jak Apple rozwiąże działanie aplikacji i jaki komunikat będzie wyświetlał się po przeniesieniu danych z iPhone’a do Androida. Bo doskonale pamiętam, że aplikacja Apple’a działająca w drugą stronę - przenosząca dane z Androida do iOS-a - po skończonej operacji polecała… wyrzucenie do śmieci sprzętu konkurencji (dokładnie chodziło o przekazanie do utylizacji). Czy taki sam komunikat - dotyczący tym razem iPhone’a - pojawi się, gdy użytkownik skorzysta z nowej aplikacji i przeniesie swoje dane z iOS-a do Androida?

Aktualizacja: Apple oficjalnie zaprzeczyło tym plotkom.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst