Tech  / News

Wideo dnia: podniebny taniec dronów Intela jest piękny i przerażający zarazem

W dzisiejszych czasach rozdzielczość ekranu wynosząca 100 pikseli na nikim nie zrobi wrażenia... No chyba, że tymi pikselami będą światła dronów, poruszających się po niebie niczym inteligentny rój owadów.

Intel właśnie pobił rekord Guinessa w synchronicznym locie największej liczby dronów. Sto wielowirnikowców latało nad płytą portu lotniczego Ahrenlohe położonego 2 km od Tornesch w Niemczech.

Drony były sterowane przez oprogramowanie Intela. Każdy z kopterów był wyposażony w mocną lampkę, dzięki czemu Intel stworzył podniebny wyświetlacz, który mógł dowolnie zmieniać kształt. W ten sposób powstała dynamiczna instalacja świetlna, która rozświetlała niebo nad głowami orkiestry grającej V Symfonię Beethovena.

Wydarzenie miało charakter komercyjny, bowiem posłużyło do nagrania reklamy promującej nowe technologie Intela. Nie umniejsza to jednak autentyczności wydarzenia. W tym niezwykłym show uczestniczyła prawdziwa publiczność, jak również komisja Guinnessa, która potwierdziła pobicie rekordu świata w liczbie jednocześnie sterowanych dronów. Tym samym wydarzenie Intela trafi do Księgi rekordów Guinnessa.

Podniebny spektakl musiał robić na żywo ogromne wrażenie. Sam byłem świadkiem podobnego pokazu, kiedy firma Parrot na targach IFA w Berlinie zaprezentowała synchroniczny taniec kilkunastu dronów. Wyglądało to naprawdę pięknie i ciekawie, ale jednocześnie było w tym coś przerażającego. Drony w takim synchronicznym locie przypominają świadomy rój owadów, co rodzi dość osobliwy stan niepokoju.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst