REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie

To był rok piratów. Oto co najchętniej nielegalnie pobieraliśmy z Sieci

W 2015 roku piraci nie mieli żadnych skrupułów w pobieraniu filmów i seriali z torrentów. Padły kolejne pirackie rekordy, a topowe produkcje cieszyły się znacznie większym zainteresowaniem, niż rok wcześniej. A wygląda na to, że piraci wcale nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

28.12.2015
12:29
Blokowanie stron
REKLAMA
REKLAMA

Na szczycie listy najchętniej pobieranych seriali ponownie stanęła "Gra o tron", bijąc absolutnie wszystkie pirackie rekordy. To już czwarty rok z rzędu, kiedy "Gra o tron" zajęła pierwsze miejsce w rankingu pobrań. Cała lista najchętniej pobieranych seriali prezentuje się następująco i przedstawia liczbę pobrań pojedynczych odcinków seriali:

 1. „Gra o Tron” – 14,4 mln pobrań,
 2. „The Walking Dead” – 6,9 mln pobrań,
 3. „Teoria wielkiego podrywu” 4,4 mln pobrań,
 4. „Arrow” 3,9 mln pobrań,
 5. „The Flash” 3,6 mln pobrań,
 6. „Mr. Robot” 3,5 mln pobrań,
 7. „Wikingowie” 3,3 mln pobrań,
 8. „Supergirl” 3,0 mln pobrań,
 9. „Czarna lista” 2,9 mln pobrań,
 10. „Suits” 2,6 mln pobrań.

Co ciekawe, "Gra o tron" cieszyła się większym zainteresowaniem wśród piratów niż wśród telewidzów (przynajmniej w Stanach Zjednoczonych). W USA pojedynczy odcinek serialu oglądało w TV średnio 8,1 mln widzów. Legalnych widzów było więc aż o 6 mln mniej, niż pirackich. Nie we wszystkich serialach statystyki wyglądają w ten sposób. Seriale "The Walking Dead", "Teoria wielkiego podrywu", "Supergirl" i "Czarna lista" notowały kilkukrotnie wyższą oglądalność wśród widzów telewizyjnych niż wśród piratów.

Jeśli porównany te statystyki z ubiegłym rokiem, robi się bardzo ciekawie. Najpopularniejsze seriale w 2015 roku pobieraliśmy o ok. 50% chętniej, niż rok wcześniej. Oto lista najpopularniejszych seriali z 2014 roku:

 1. „Gra o Tron” – 8,1 mln pobrań,
 2. „The Walking Dead” – 4,8 mln pobrań,
 3. „Teoria wielkiego podrywu” 3,9 mln pobrań,
 4. „Jak poznałem waszą matkę” – 3,5 mln pobrań,
 5. „Gotham” – 3,2 mln pobrań.

W przypadku filmów w 2015 roku internauci najchętniej pobierali "Interstellar".

Film pobrano aż 46,8 mln razy. Na drugim miejscu znaleźli się "Szybcy i wściekli 7" z liczbą pobrań 44,8 mln, a na trzecim miejscu "Avengers: Czas Ultrona", który pobrano 41,6 mln razy. Pełna tegoroczna lista prezentuje się następująco:

 1. "Interstellar" – 46,8 mln pobrań,
 2. "Szybcy i wściekli 7" – 44,8 mln pobrań,
 3. "Avengers: Czas Ultrona" – 41,6 mln pobrań,
 4. "Jurassic World" – 36,9 mln pobrań,
 5. "Mad Max: Na drodze gniewu" - 36,4 mln pobrań,
 6. "Snajper" – 33,9 mln pobrań,
 7. "Pięćdziesiąt twarzy Greya" – 32,1 mln pobrań,
 8. "Hobbit: Bitwa Pięciu Armii" – 31,6 mln pobrań,
 9. "Terminator: Genisys" – 31,0 mln pobrań,
 10. "Kingsman: Tajne służby" – 30,9 mln pobrań.

Co ciekawe, także w przypadku filmów torrenty cieszyły się ok. 50 procentowym wzrostem liczby pobrań. W 2015 roku topowe produkcje pobierano po ok. 45 mln razy, podczas gdy rok wcześniej jedynie po ok. 30 mln razy. Najchętniej pobierane produkcje ubiegłego roku wyglądały następująco:

 1. “Wilk z Wall Street” – 30,0 mln pobrań,
 2. “Kraina lodu” – 29,9 mln pobrań,
 3. “RoboCop” – 29,8 mln pobrań,
 4. “Grawitacja” – 29,4 mln pobrań,
 5. “The Hobbit: Pustkowie Smauga” - 27,6 mln pobrań.

Skąd te wzrosty?

Zainteresowanie pirackimi filmami i serialami rośnie z roku na rok. To dość dziwne, zwłaszcza w dobie ekspansji dobrych serwisów VOD. Trendy są dość zaskakujące, szczególnie, że w przypadku muzyki tendencja jest odwrotna. Spotify, Deezer i inne usługi streamingowe wpływają na zmniejszenie piractwa, a tymczasem Netflix, Hulu i Amazon Video ciągle nie mają takiej siły.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest najprawdopodobniej to, że wspomniane serwisy VOD są na wielu rynkach albo niedostępne, albo oferują bardzo ograniczony katalog tytułów. Do 2017 roku Netflix ma działać globalnie i być może dopiero wtedy zobaczymy spadki w pirackich statystykach.

REKLAMA

W 2016 roku spodziewałbym się jednak jeszcze wyższych wzrostów, głównie za sprawą VII części Gwiezdnych Wojen. Film póki co bije wszelkie rekordy kasowe (miliard dolarów w 12 dni!), dlatego można się spodziewać, że po wycieknięciu pirackiej wersji "Przebudzenie Mocy" pobije także wszelkie pirackie rekordy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA