REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Lightroom Mobile, czyli prawdopodobnie najbardziej zaawansowana aplikacja do edycji zdjęć, teraz za darmo na Androidzie

Adobe przez długi czas traktowało użytkowników Androida po macoszemu. Najlepsze aplikacje mobilne albo zupełnie omijały platformę Google’a, albo pojawiały się z dużym opóźnieniem. Dziś nastał jednak ważny dzień dla fotografów, którzy edytują zdjęcia na smartfonach i tabletach. Adobe Lightroom Mobile na Androida od dziś jest całkowicie darmowy!

07.12.2015
19:35
Lightroom Mobile od teraz za darmo na Androidzie
REKLAMA

W październiku bieżącego roku Adobe „uwolniło” Lightrooma Mobile na systemie iOS. Wcześniej aplikację można było pobrać za darmo, natomiast do odblokowania wszystkich funkcji potrzebny był abonament fotograficzny w usłudze Adobe Creative Cloud. Wraz z pojawienie się wersji Lighroom Mobile 2.0, Adobe zniosło te ograniczenia. Użytkownicy systemu iOS od tej pory mogą korzystać ze wszystkich funkcji mobilnego Lightrooma za darmo.

REKLAMA

Teraz ta sama niespodzianka jest dostępna także na Androidzie

Adobe udostępniło dziś nową wersję Lightrooma Mobile na Androida. Główną zmianą jest fakt, że do działania aplikacji nie jest wymagane konto Adobe Creative Cloud, ani tym bardziej abonament w tej usłudze. Każdy użytkownik Androida ma pełen dostęp do wszystkich funkcji organizacji, edycji i udostępniania zdjęć.

Lightrooma Mobile nadal można jednak zsynchronizować ze swoim kontem Adobe CC. Jeśli korzystasz z planu fotograficznego lub wykupiłeś program Lightroom w subskrypcji, możesz synchronizować zdjęcia oraz ustawienia między desktopową a mobilną odsłoną Lightrooma.

Adobe podkreśla, że Android jako platforma w ostatnim czasie mocno się rozwija, w tym również pod kątem fotografii. Coraz więcej smartfonów kładzie mocny nacisk na aparat, a począwszy od Androida 5.0 Lollipop system sprawnie radzi sobie z plikami RAW w formacie DNG. Lightroom Mobile oczywiście obsługuje ten typ plików, dzięki czemu można wykorzystać pełen potencjał aparatu smartfona.

Lightroom Mobile to prawdopodobnie najbardziej zaawansowana aplikacja do edycji zdjęć

Lightroom Mobile (9)

Lightroom Mobile najlepiej obsługuje się na tablecie, natomiast nawet na smartfonie aplikacja jest bardzo użyteczna. Zasada działania aplikacji bardzo przypomina desktopowy program. Na początku musimy zaimportować zdjęcia z pamięci smartfona, dzięki czemu wewnątrz aplikacji można pracować tylko na wybranych kolekcjach zdjęć. Podobnie jak „dorosły” LR, mobilna odsłona także umożliwia ocenianie zdjęć i oznaczanie ich flagą.

Po wybraniu zdjęcia przechodzimy do edycji. Mamy tu większość najważniejszych paneli z desktopowego Lightrooma. Jeśli chodzi o podstawową edycję, zdjęcia możemy przycinać, obracać i zmieniać ich proporcje. Możemy także nakładać na nie presety, czyli lightroomowy odpowiednik filtrów. Najwięcej możliwości kryje jednak zakładka z suwakami, które są charakterystyczną cechą Lightrooma.

Lightroom Mobile (1)
Lightroom Mobile (6)

Lightroom Mobile zaskakuje mnogością narzędzi. Możemy zmieniać balans bieli (osobo temperaturę i tintę), kontrast, ekspozycję, składowe tony (światła, cienie, biele i czernie), przejrzystość, nasycenie i podbicie koloru. Możemy także edytować krzywą tonalną, a nawet nasycenie, jasność i odcień poszczególnych kolorów! Możliwości obróbki są więc przeogromne, szczególnie, jeśli obrabiamy pliki DNG.

REKLAMA

Lightroom Mobile może się okazać trochę zbyt skomplikowany dla osób, które nie miały wcześniej styczności z desktopową wersją programu, ale jestem pewien, że po kilku obrobionych zdjęciach wszystko stanie się jasne. Z kolei fotografowie, którzy korzystają z Lightrooma na komputerze poczują się jak w domu. Tak czy inaczej, naprawdę warto dać szansę nowej odsłonie mobilnego Lightrooma.

Aplikację Lightroom Mobile pobierzesz za darmo ze sklepu Play.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA