REKLAMA
 1. SPIDER'S WEB
 2. Technologie
 3. Tech

Przebudzenie Mocy rozłożyło na łopatki wszystkie części Gwiezdnych wojen. Przynajmniej pod jednym względem

Przebudzenie Mocy zarobiło miliard dolarów w 10 dni
REKLAMA
100 interakcji
dołącz do dyskusji

Przebudzenie Mocy zgodnie z oczekiwaniami jest hitem. Nie tylko najnowszy epizod Sagi został ciepło przyjęty przez widzów, ale też zarobił... kosmiczne pieniądze. Teraz ostatnia część Star Wars pobiła kolejny rekord.

REKLAMA

Disney wykupił markę Star Wars od George’a Lucasa za cztery miliardy dolarów i wziął się do pracy. Po zaledwie trzech latach od sfinalizowania tej transakcji do kin trafił zupełnie nowy epizod o tytule Przebudzenie Mocy, a teraz Disney ma… moc pieniędzy.

Przez kilka ostatnich miesięcy machina marketingowa Star Wars sprawiała, że o zbliżającej premierze nie dało się zapomnieć. Cegiełki do globalnego hype’u dokładali też sami fani, którzy nie mogli się doczekać i dalszych przygód ulubionych bohaterów, i wprowadzenia nowych postaci.

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że Gwiezdne wojny w interpretacji Disneya i J.J. Abramsa okazały się ogromnym sukcesem.

Najpierw wśród widzów, a potem sprzedażowym. Reżyser zagrał bezpiecznie robiąc, jak sugerują nieliczni złośliwcy, remake Nowej Nadziei.

To był strzał w dziesiątkę. Podsumujmy więc, za Entertainment Weekly, co Disneyowi już teraz, w niecałe dwa tygodnie od premiery, udało się osiągnąć - i to z zastrzeżeniem, że letnie premiery zwykle zarabiają więcej, a w dodatku siódmy epizod Star Wars dopiero w przyszłym roku trafi do kin w Chinach.

 • Przebudzenie Mocy zanotowało już teraz 1,09 mld dol. wpływów z biletów w skali świata i jest najszybciej zarabiającym filmem w historii kina
 • Dzięki Przebudzeniu Mocy Disney zarobił ponad 2 mld dol. w minionym roku
 • 545 mln dol. wpływów z biletów zanotowano w samych Stanach Zjednoczonych, co daje już teraz piątą lokatę na liście najlepiej zarabiających filmów w Stanach Zjednoczonych, przed Mrocznym Rycerzem
 • Przebicie bariery 500 mln dol. w USA zajęło Jurassic World 17 dni, Przebudzeniu Mocy - zaledwie 10 dni
 • Rekordowa sprzedaż biletów w okresie świątecznym w USA, 49,3 mln dol. w USA
 • Rekordowa sprzedaż w drugi weekend emisji - 153,5 mln dol.; Jurassic World zdobył w analogicznym okresie 106,6 mln dol.

Szał na Gwiezdne wojny rozkręcany na Zachodzie znalazł odbicie też w naszym kraju. Nie tylko już na dwa miesiące przed premierą sprzedano rekordową liczbę biletów na seans, ale Przebudzenie Mocy - wyemitowane u nas mimo innych planów w dniu globalnej premiery - zarobiło też w Polsce kupę kasy:

 • Film zanotował ze sprzedaży biletów w weekend 18 mln zł i to rekordowa kwota na naszym rynku dzięki seansom 3D i w kinach IMAX
 • 43 proc. widzów oglądało film z dubbingiem
 • Frekwencja nie była rekordowa, ale film obejrzało 790 tys. widzów, Przebudzenie Mocy ustępuje tylko filmom Pięćdziesiąt twarzy Greya (834 tys. widzów) i Shrek Trzeci (ok. 793 tys. widzów)
 • Widzowie w kinach oglądali praktycznie tylko Gwiezdne wojny, a łącznie liczba widzów to 939 tys. osób - ponad milion ludzi było w kinach tylko podczas premier Pięćdziesiąt twarzy Greya i Listów do M. 2.

A ja z wielką chęcią do tego wyniku cegiełkę dokładam i idę już w najbliższy weekend na Przebudzenie Mocy po raz trzeci!

Czytaj więcej:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA