REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Od dziś każdy film na YouTube zobaczysz z zupełnie innej perspektywy

Jeśli do tej pory zastanawiałeś się, czy kupić okulary Google Cardboard, teraz Google ma dla ciebie ostateczny argument. Właśnie pojawiła się nowa wersja aplikacji YouTube na Androida, dzięki której każdy film obejrzysz w okularach VR.

06.11.2015
9:46
Od dziś każdy film na YouTube obejrzysz w Google Cardboard
REKLAMA
REKLAMA

Oficjalna aplikacja YouTube na Andoroida właśnie została zaktualizowana. Google na oficjalnym blogu YouTube'a chwali się dwiema nowościami. Obie są ściśle związane z filmami VR i z okularami Google Cardboard.

google-vr-1

Pierwszą nowością jest… możliwość oglądania filmów VR bezpośrednio z poziomu aplikacji YouTube.

Przyznam, że w pierwszej chwili nie rozumiałem dlaczego Google chwali się tą możliwością dopiero teraz, bowiem osobiście korzystałem z tej funkcji już kilka tygodni temu. Po założeniu okularów Cardboard na głowę wszystko stało się jasne: od teraz filmy sferyczne można oglądać także w 3D. Na razie na YouTube jest tylko 13 takich nagrań, ale prawdopodobnie ta liczba będzie rosła lawinowo.

Druga nowość jest równie ciekawa. Jest nią możliwość oglądania dowolnego filmu w okularach Cardboard. Teraz w ustawieniach filmu możemy po prostu wymusić podział obrazu na dwie części, dzięki czemu można go oglądać w kartonowych okularach Google’a.

google-vr-2

Wrażenie jest takie, jakby ekran wisiał przed nami zawieszony w czarnej przestrzeni. Rozglądając się na boki widzimy… no właśnie, czarną przestrzeń, czyli nic. Ta funkcja ewidentnie została zainspirowana trybem Cinema z aplikacji Oculus VR dostępnej na okularach Galaxy Gear VR, natomiast u Oculusa przekręcając głowę rozglądamy się po wielkiej sali kinowej i faktycznie robi to wrażenie. Na YouTube mamy tylko namiastkę tego doświadczenia.

No właśnie - namiastka VR to idealne podsumowanie zarówno zmian w aplikacji YouTube jak i całej platformy Google Cardboard. Dziś jest to tylko ciekawostka, demo technologiczne. Rozdzielczości ekranów smartfonów są zdecydowanie za małe, by cieszyć się obrazem VR dobrej jakości. Przy ekranie Full HD zabawa jest dość uciążliwa, a ekran QHD jest tylko niewiele lepszy.

REKLAMA

Mimo wszystko rozwój YouTube’a w kierunku VR jest bardzo przyszłościowy. Lada moment może się okazać, że ekrany 4K w smartfonie będą standardem. Możemy być pewni, że Google nie obudzi się wówczas z przysłowiową ręką w nocniku.

A tymczasem możemy podglądać jak na naszych oczach rodzi się przyszłość. Wystarczą kartonowe okulary Cardboard.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA