REKLAMA

Przez 12 lat wysadzali, podpalali, niszczyli, uczyli i inspirowali nas nauką. Dziś nagrano ostatni odcinek Pogromców Mitów

12 lat, 14 sezonów, 248 odcinków, dokładnie 2950 odrębnych eksperymentów i blisko 25 tys. godzin nagrań - tyle w liczbach dał nam program „Pogromcy Mitów”. W praktyce jednak seria produkcji Discovery Channel była czymś znacznie więcej, lecz jak na wszystko, również i na nią przyszedł czas. To niestety oficjalne - dziś nagrano ostatni odcinek Pogromców Mitów.

12.11.2015 17.02
To już koniec - Pogromcy Mitów nagrali dziś swój wielki finał
REKLAMA
REKLAMA

Nie spotkałem osoby, która nie słyszałaby o Mythbusters i nie obejrzała chociaż jednego odcinka tego niezwykle popularnego programu, prowadzonego przez dwóch speców od efektów specjalnych z San Francisco - Adama Savage’a oraz Jamiego Hynemana.

Na przestrzeni lat dołączyli do nich inni prowadzący, szczególnie wpisała się trójka - Grant Imahara, Kari Byron i Tory Belleci; to właśnie Adam i Jamie stanowili trzon przedsięwzięcia. Nie można zapomnieć też oczywiście o Busterze, czyli ofiarnym manekinie, którego liczby wcieleń na przestrzeni 14 sezonów nie sposób zliczyć, gdyż… średnio co trzy odcinki ulegał on niemal kompletnej destrukcji.

Pogromcy Mitów byli eksperymentem Discovery Channel rozpoczętym w 2003 roku, który okazał się strzałem w dziesiątkę - niektóre odcinki przyciągały nawet 20 milionów telewidzów!

I trudno się dziwić, gdyż ta seria na dobre wpisała się w naszą popkulturę. Od miejskich legend, poprzez ludowe porzekadła aż po wielkie teorie spiskowe - w Mythbusters widzieliśmy wszystko. Czy kanapka może spaść masłem do góry? Czy długopis rzucony z Empire State Building może zabić przechodnia? Czy kartkę można złożyć więcej niż 7 razy? Jak dokonano jedynej udanej ucieczki z Alcatraz? Czy człowiek naprawdę wylądował na księżycu?

Pełną listę mitów potwierdzonych, obalonych i prawdopodobnych można znaleźć na dedykowanej stronie, a ja mogę powiedzieć, że patrząc wstecz nie jestem nawet w stanie wybrać jednego, konkretnego mitu czy odcinka, który najmilej wspominam. Raczej nie potrafię sobie przypomnieć choćby jednego epizodu, który by mi się nie podobał.

Momenty takie jak wysadzenie w kanionie ciężarówki z cementem, wspomniana wyżej ucieczka z Alcatraz, sprawdzenie słynnej sceny z „Zabójczej Broni”, w której Martin ratuje Rogera przed bombą w łazience skacząc do wanny… i te wszystkie eksplozje, wybuchy, pojedynki między Adamem i Jamiem, oraz kilometry wykorzystanej taśmy klejącej - coś niesamowitego, trudno jest to opisać inaczej.

Do tego zapadające w pamięć motta „odrzucam rzeczywistość i tworzę swoją własną” oraz „nie próbujcie tego w domu”, czy też fraza, która na dobre zadomowiła się w potocznym użyciu - „mit obalony” - to tylko niewielki wycinek tego, co zawdzięczamy Pogromcom Mitów.

01-mythbusters-expressions

Najważniejszym jednak, co im zawdzięczamy, to uzmysłowienie milionom ludzi jak działa nauka i jak jest potężna.

Każdy mit, każde zagadnienie ma swoje podwaliny naukowe i w ten sposób jest rozpatrywane. Nic nie dzieje się tam z przypadku - za każdym skutkiem stoi logiczna, wytłumaczalna naukowo przyczyna.

Niestety, jak każdy program telewizyjny, od około czterech lat Pogromcy Mitów zaczęli obserwować stopniowo spadający poziom popularności, o czym opowiadają prowadzący w wywiadzie dla Entertainment Weekly. O tym, iż seria dobiega końca, wiedzieli oni od stycznia bieżącego roku, a dokładnie dziś dobiegły końca zdjęcia do ostatniego w historii programu odcinka.

//

I chociaż jeszcze w przyszłym roku będziemy mogli oglądać ostatni sezon programu, a przez wiele lat z pewnością będziemy niejednokrotnie powracać do kultowych epizodów serii, to dzisiejsze zakończenie filmowania jest bez wątpienia końcem pewnej epoki.

Twórcy programu wyruszają jutro w wieńczącą 12 lat ich pracy, ostatnią trasę „Mythbusters live”, a potem każdy z nich zaangażuje się w nowe projekty.

Choć jest mi bardzo przykro z powodu końca Pogromców Mitów, pociesza mnie myśl, iż nadal mogę śledzić poczynania Adama Savage’a i Jamiego Hynemana. Wszystko za sprawą witryny Tested, oraz kanału YouTube, gdzie obaj panowie, a szczególnie Adam, regularnie pojawiają się z niesamowitymi projektami DYI (zrób to sam), prezentują najciekawsze modele z planów filmowych, a Savage prowadzi także wraz z założycielami Tested - Willem Smithem i Normanem Chanem - swój własny podcast, „Still Untitled”, w którym opowiada o swoich projektach, życiu i technologicznych kulisach branży filmowej.

REKLAMA

Do swoich ulubionych odcinków Pogromców Mitów będę z całą pewnością wracał jeszcze nie jeden raz, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja. Tymczasem nie pozostaje nam jednak nic innego, jak tylko podziękować za 12 lat cudownej rozrywki, nauki i czasu, który - choć spędzony przed telewizorem - okazał się być niezwykle wartościowy. Aż chce się powiedzieć:

Mit obalony.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA