Gry  / News

Oto wielka lista gier z Xbox 360, w które zagrasz na Xbox One

Picture of the author

Już jutro pojawi się do pobrania aktualizacja dla konsol Xbox One, wprowadzając system Windows 10 na te konsole. Przy okazji Microsoft wprowadzi też zgodność wsteczną z grami z Xboxa 360. Jednak nie we wszystkie gry zagramy od razu, a w niektóre najprawdopodobniej nigdy. Dlaczego? I co właściwie jest już dostępne?

Aktualizacja dla Xboxa One jest już testowana w ramach półotwartych beta-testów, a jutro pojawi się jako obowiązkowe uaktualnienie dla wszystkich posiadaczy tej konsoli. Zmian jest mnóstwo, a wszystkie już zdążyliśmy „teoretycznie” opisać. Praktykę opiszemy wam najpewniej pojutrze.

Jedną z nich jest wprowadzenie zgodności wstecznej z grami z Xbox 360.

Co szczególnie cieszy, owa zgodność nie będzie się wiązała z żadnymi dodatkowymi kosztami ze strony gracza. Jeżeli masz grę na płycie, wystarczy że umieścisz ją w napędzie konsoli. Jeżeli kupiłeś edycję cyfrową, możesz ją pobrać ze Sklepu Xbox i grać. Bez dodatkowych opłat, bez ograniczeń. Haczyk jednak pewien jest.

Otóż nie wszystkie gry są dostępne. Nie wynika to jednak z ograniczeń technicznych, a… licencyjnych. Gry należą do ich twórców, a ci z wielu różnych przyczyn mogą nie chcieć być obecni na Xboksie One. Chociażby po to, by promować swoje nowe produkcje. To oznacza, że dostępność każdej gry firma Microsoft musi negocjować z jej wydawcą.

Microsoft zapewnia jednak, że te trwają i będą trwać do skutku, a lista zgodnych gier ma dopiero wstępny charakter. Wkrótce mają się pojawić kolejne tytuły, choć jasno jesteśmy informowani, że niektóre z nich, być może, nie pojawią się nigdy.

Warto też pamiętać, że dzięki temu abonenci Xbox Live Gold będą od tej pory otrzymywać nie dwie, a cztery gry za darmo. Dwie dla Xboxa One i dwie dla Xboxa 360, które również będą mogli zainstalować i uruchomić. By nie przedłużać, oto lista. Postanowiłem subiektywnie wytłuścić tytuły, w które grałem i które mogę szczególnie polecić. Pamiętajcie jednak, że kieruję się wyłącznie swoim gustem:

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst