Technologie  / News

Uber jedzie do dwóch kolejnych polskich miast - na celowniku Poznań i Wrocław

Picture of the author

Uber śmiało poczyna sobie na naszym rynku. Ledwie kilka dni temu informowaliśmy o spodziewanym starcie usługi we Wrocławiu, a już na radarze pojawiło się kolejne polskie miasto. Kolejną lokalizacją, w której można spodziewać się dostępności usługi, jest Poznań.

Od ponad roku w Polsce funkcjonuje Uber, czyli usługa mogąca w wielu przypadkach zastąpić klasyczne taksówki. Za pomocą aplikacji mobilnej użytkownicy mogą zamawiać przejazdy prywatnymi pojazdami u kierowców, którzy nie prowadzą działalności taksówkarskiej.

Usługa pochodzi z San Francisco i wzbudza olbrzymie kontrowersje oraz wątpliwości natury prawnej i etycznej na całym świecie. Taksówkarze organizują protesty przeciwko Uberowi, a podczas niektórych z nich dochodzi do rękoczynów, blokowania ulic i niszczenia mienia.

Swój protest mieli też taksówkarze w Warszawie, gdzie usługa wystartowała w pierwszej kolejności i bardzo szybko się rozwija. Z początku Uber nie wyglądał na murowany sukces i sam obawiałem się, że może podzielić los polskiego oddziału Ebaya i PayPala. Tak się jednak nie stało.

Po stolicy przyszła kolej na uruchomienie usługi w Krakowie, a później w Trójmieście. Trzy dni temu informowaliśmy o tym, że w internecie pojawiły się ogłoszenia o poszukiwaniu kierowców Ubera we Wrocławiu. Dzisiaj użytkownik Twittera Andrzej Dmitriew zwrócił mi uwagę, że Uber startuje też w Poznaniu.

Szybkie sprawdzenie wyszukiwarki w Google pod kątem hasła “Uber Poznań” wskazuje na to, że faktycznie jest coś na rzeczy. Ogłoszenia o poszukiwaniu kierowców Ubera w Poznaniu pojawiają się w mediach społecznościowych i na forach tematycznych, w tym w serwisie Wykop oraz Gumtree.

Nie wiemy co prawda, jak długo dzieli nas od oficjalnego startu Ubera we Wrocławiu i w Poznaniu, ale wygląda na to, że pozostaje to już tylko kwestią czasu.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst