Sprzęt  / News

Raport z pola walki, czyli jak chińskie trio goni Apple'a i Samsunga

Według IDC, patrząc na liczbę dostarczanych na rynek smartfonów, to Samsung nadal jest mobilnym liderem, a Apple ma drugie miejsce. W pierwszej piątce największych dostawców inteligentnych telefonów komórkowych są z kolei aż trzy firmy z Chin i to między nimi tak naprawdę toczy się teraz walka o trzecie miejsce.

Kolejny rok z rzędu obserwujemy zwiększanie się liczby sprzedanych smartfonów. Porównując trzeci kwartał 2015 roku do analogicznego okresu rok wcześniej obserwujemy wzrost o 6,8 proc, czyli 22,6 mln. Sprzedaż inteligentnych komórek w ujęciu kwartalnym to 355,2 mln sztuk, co jest imponującym wynikiem - ale to też o 8,6 mln mniej, niż zakładano.

Nie jest tajemnicą, że zaledwie kilka firm odpowiada za większą sprzedaż w ujęciu ilościowym.

Dane IDC wskazują na to, że Samsung kolejny kwartał z rzędu jest największym dostawcą smartfonów. Firma zanotowała wzrost sprzedaży o 6,1 proc. - nieco mniej od całego rynku. Przekłada się to na dostarczenie o 4,9 mln sztuk smartfonów więcej. Łączne dostawy to 84,5 mln sztuk - więcej, niż dwie kolejne firmy w zestawieniu razem wzięte.

Samsung nadal dostarcza mnóstwo urządzeń, a Apple z kolei ponownie zajmuje drugie miejsce na liście zaraz po Samsungu. Liczbowo Tim Cook powoli goni konkurenta. Tutaj sam wzrost sprzedaży był imponujący - 22,2 proc. przekłada się na 9,7 mln więcej urządzeń niż rok temu, co daje Apple wynik na poziomie 48 mln sprzedanych sztuk.

Samsung utrzymał też ogromne udziały w rynku.

W przypadku koreańskiej firmy plasują się one na poziomie 23,8 proc. To zaledwie o 0,1 pp. mniej niż w analogicznym okresie rok temu. W przypadku Apple’a udział firmy wzrósł o 1,7 proc. do poziomu 13,5 proc. To wynik znacznie bardziej imponujący niż utrzymanie przez Samsunga pozycji lidera.

iphone-6s-010

Sprzedaż Apple i ich udział rynkowy nie jest tak duży jak mającego w ofercie kilkadziesiąt urządzeń jednocześnie Samsunga. Trzeba tylko pamiętać, że firma Tima Cooka oferuje wyłącznie produkty z segmentu premium. Producent iPhone’a zresztą i tak radzi sobie lepiej niż reszta firm.

Chińskie trio goni Apple'a

Ciekawy jest fakt, że Apple zawdzięcza swoje ostatnie wzrosty dobrym wynikom w Chinach, gdzie iPhone generuje coraz większe zyski. Jednocześnie to trzy firmy właśnie z Chin próbują gonić amerykańskiego producenta z Cupertino i to w grupie Huawei, Lenovo i Xiaomi zaobserwowaliśmy roszady.

Obecnie trzecim producentem po Samsungu i Apple jest Huawei. Wyprzedził on swoich lokalnych rywali w postaci młodego Xiaomi oraz Lenovo, które wykupiło Motorolę. Dzisiaj to Huawei jest trzecim najważniejszym producentem i w tym przypadku wzrost jest największy.

Huawei to silny trzeci gracz i potwierdzają to liczby.

Nie są to może wyniki na poziomie Samsunga i Apple’a, ale wzrost sprzedanych urządzeń o 60,9 proc. w ujęciu rok do roku jest naprawdę godny uwagi. Huawei dostarczył na rynek 26,5 mln sztuk smartfonów, a to aż o 10 mln więcej niż rok temu.

Na przestrzeni roku Huawei zanotował też wyraźny wzrost udziałów rynkowych. Obecnie firma kontroluje aż 7,5 proc. globalnego rynku, podczas gdy rok temu był on o jedną trzecią mniejszy i wynosił 5 proc.

Lenovo po przejęciu Motoroli zajmuje teraz czwarte miejsce. Firma zaliczyła wzrost udziałów rynkowych do poziomu 5,3 proc. To o 0,2 pp. więcej niż w analogicznym okresie rok temu. Nieco gorzej radzi sobie Xiaomi, które utrzymało wynik 5,2 proc. spadając na piąte miejsce w tabeli.

Znamienne jest, że wszystkie firmy z LG i Sony na czele, nie zapominając o HTC i Microsofcie, nie załapały się nawet do pierwszej piątki, a Samsung, Apple, Huawei, Lenovo i Xiaomi kontrolują dzisiaj równo połowę rynku.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst