Tech  / Artykuł

Pierwsza strona Internetu zyskuje nową... pierwszą stronę, czyli Reddit w końcu z ludzkim obliczem

Reddit to bez wątpienia kopalnia wartościowych i ciekawych treści. Sęk w tym, że bardzo często giną one w zalewie chłamu i niewybrednych komentarzy, więc dość ciężko wyszukać tam te rzeczy, które są naprawdę interesujące. Szczególnie wtedy, gdy nie jesteśmy obeznani ze strukturą portalu. Na szczęście już jutro ta sytuacja się zmieni, dzięki nowemu projektowi Reddita.

„Pierwsza strona Internetu” w końcu ma szanse przestać wyglądać jak gigantyczny śmietnik, a zamiast tego w czytelny sposób przedstawiać najbardziej wartościowe treści, wrzucane na portal przez jego ogromną społeczność. Wszystko to za sprawą portalu Upvoted, który ma stać się niejako „pierwszą stroną Reddita”, jakkolwiek ta meta-konotacja była by pokręcona.

Upvoted, czyli Reddit w pigułce

W telegraficznym skrócie, Upvoted to wyselekcjonowany przez ekipę Reddita zbiór najciekawszych treści, które zebrały na Reddicie najwięcej „upvote’ów”, czyli cieszą się największym zainteresowaniem społeczności. Na ruszającym jutro upvoted.com najczęściej polecane artykuły, filmy czy podcasty podane będą w przejrzystej, przyjaznej czytelnikowi formie.

Oczywiście każdy pojawiający się tam materiał zostanie stosownie oznaczony i zalinkowany do oryginalnego użytkownika, który go opublikował. Co ciekawe, na Upvoted nie będzie można ponownie polecić tekstu, ani też go skomentować, co ma oczyścić tę część Reddita z pojawiających się często na portalu niewybrednych komentarzy. Niemniej jednak to, co trafi na Upvoted trafi także do specjalnego sub-redditu /r/upvoted, w którym użytkownicy będą się mogli wypowiedzieć pod treścią.

Takie rozwiązanie jest moim zdaniem bardzo zdrowe - z jednej strony nie pozbawia portalu możliwości dyskusji, a z drugiej strony nie odwraca ona uwagi od tego, co na Upvoted najważniejsze, czyli samej treści.

Nowy projekt Reddita - jak donosi Wired - to również próba znalezienia dla siebie działającego modelu zarobkowego. Na Upvoted nie znajdziemy na szczęście pop-upów, banerków, ani innych, irytujących elementów (przynajmniej takie jest założenie), ale ma się tam znaleźć miejsce dla reklamy natywnej w postaci sponsorowanych, wartościowych artykułów.

Jest to też niejako kontrofensywa w stosunku do pozostałych portali internetowych, które właśnie na Reddicie bardzo często znajdują ciekawe tematy. O ile w samym przekazaniu dalej ciekawej informacji, która znajdzie się na Reddicie nie ma nic złego, o tyle firma traci w ten sposób potencjalny przychód, wypuszczając z rąk treści, na których sama mogłaby niejako zarobić.

Sam dobrze wiem jak cenną kopalnią informacji może być Reddit, choć muszę przyznać, że nie jest to miejsce w Sieci, w które lubię zaglądać. Jeśli Upvoted faktycznie będzie „destylować” Reddita, pozostawiając tylko to, co wartościowe, to nowy portal jutro od razu ląduje w moim czytniku RSS.

„Pierwsza strona Internetu” dotychczas nie prezentowała się zbyt zachęcająco dla kogoś, kto nie jest jej stałym bywalcem.

Upvoted zaś na pierwszych, przedpremierowych zrzutach prezentuje się bardzo przejrzyście i może to tylko moje wrażenie, ale koncepcja portalu pozbawionego bezpośredniej sekcji komentarzy, z artykułami wybieranymi przez kolegium redakcyjne, na swój sposób przypomina mi… starą, dobrą, analogową gazetę.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst