REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie

Wszystko czego możesz oczekiwać od mobilnego Photoshopa od dziś jest w zasięgu ręki. Za darmo

Zapowiadany od dawna „Project Rigel” w końcu stał się pełnoprawną aplikacją mobilną. Poznajcie Adobe Photoshop Fix, czyli nowe podejście do mobilnego Photoshopa.

Wszystko czego możesz oczekiwać od mobilnego Photoshopa od dziś jest w zasięgu ręki. Za darmo
REKLAMA
REKLAMA

Adobe już od dłuższego czasu zapowiadało, że pracuje nad nową wersję swojego sztandarowego programu Photoshop. Miała to być wersja przeznaczona na urządzenia mobilne. Program miał łączyć mobilną prostotę obsługi z najpopularniejszymi i najważniejszymi narzędziami znanymi z desktopowego Photoshopa, takimi jak np. filtr Liquify i wypełnienia Content Aware.

Mały pokaz możliwości nowego Photoshopa zobaczyliśmy podczas konferencji, na której Apple zaprezentowało iPada Pro. Dziś wiemy już wszystko.

Nowa aplikacja Adobe Photoshop Fix jest już dostępna do pobrania. Za darmo!

Photoshop Fix właśnie trafił do Apple App Store, gdzie można go pobrać na smartfony i tablety z systemem iOS. Wersja na Androida jest jeszcze opracowywana, a zobaczymy ją „niebawem”.

Adobe Photoshop Fix jest częścią planu Creative Cloud i wymaga konta w tej usłudze. Jest to jednak aplikacja całkowicie darmowa. To zupełnie inne strategia, niż w przypadku mobilnego Lightrooma, który pełnię możliwości pokazuje dopiero po wykupieniu subskrypcji planu fotograficznego w Creative Cloud.

Nowy mobilny Photoshop to twór całkowicie niezależny od desktopowego programu. Oczywiście zapisane obrazy można przesłać do programu desktopowego poprzez chmurę Adobe, ale równie dobrze można poprzestać na mobilnej obróbce.

Założenie jest takie, by w aplikacji mobilnej zmieścić wszystkie najważniejsze funkcje desktopowego Photoshopa. Umówmy się, znaczna większość użytkowników Photoshopa wykorzystuje tylko wierzchołek góry lodowej wszystkich funkcji. Być może stąd bierze się popularność pirackiej wersji programu. Ile to już razy słyszałem, że ktoś ściąga Photoshopa tylko po to, by zmniejszać w nim obrazki…

Adobe Photoshop Fix ma zapobiec takim sytuacjom.

Mamy tu wszystkie podstawowe narzędzia do korekcji zdjęć i grafik. Znajdziemy tu także kilka charakterystycznych dla „dużego” Photoshopa funkcji, takich jak filtr Liquify (Formowanie), wypełnienie z uwzględnieniem zawartości (Content Aware), pędzel korygujący (Heal and patch), czy pędzle rozjaśniające i przyciemniające (Lighten and darken).

Dodatkowo mamy całą paletę typowych funkcji służących do podstawowej edycji zdjęć, a więc korekty koloru, kontrolę ekspozycji, kontrastu i nasycenia, możliwość dodania winiety, czy symulację rozmycia soczewkowego.

W mobilnym portfolio Adobe nadal pozostaje aplikacja Photoshop Mix, która będzie rozwijana w kierunku łączenia różnych elementów, a więc m.in. tworzenia fotomontaży. Tylko w tej drugiej aplikacji znajdziemy obsługę warstw, w tym opcje ich mieszania.

Czy nowy pomysł Adobe się sprawdzi?

REKLAMA

Póki co aplikacja zbiera wśród użytkowników iOS bardzo przychylne recenzje, ale czas pokaże, czy nowy Photoshop Fix zyska miano najlepszego mobilnego edytora zdjęć.

Nie jestem pewien, czy Adobe nie rozmienia się na drobne produkując kolejną niezależną aplikację. Chciałbym zobaczyć prawdziwego mobilnego Photoshopa, łączącego cechy dwóch obecnych aplikacji, czyli PS Fix i PS Mix. Być może jednak taka aplikacja byłaby za bardzo zasobożerna. Możliwe też, że Adobe nie chce przeładowywać swoich podstawowych aplikacji, by nie przerażać użytkowników stopniem zaawansowania.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: przedwczoraj
Aktualizacja: 3 dni temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA