Tech  / Artykuł

Zobacz świetną multimedialną infografikę, w której mieści się cała historia

Czasem narzekamy na internet i na społeczność, która go tworzy, ale potem przypominamy sobie, ile dzięki niemu zyskujemy codziennie. Na przykład trafiając na takie perełki, jak Histography, czyli świetną multimedialną infografikę, która przedstawia wydarzenia historyczne, uwzględniając różne dziedziny.

Histography to oparta na materiałach zgromadzonych przez społeczność wirtualnej encyklopedii, Wikipedii, multimedialna infografika, dzięki której możemy dowiedzieć się, co działo się w różnym czasie na świecie. Zebrane fakty historyczne dotyczą lat najwcześniejszych (oczywiście o znacznej części mamy tylko znikome informacje), aż do aktualnego, 2015 roku. Łącznie to podróż przez 14 miliardów lat.

Histography możemy obsługiwać z dwóch poziomów.

Możemy wybierać pojedynczy fakt historyczny i dowiedzieć się o nim paru konkretów, na przykład obejrzeć wideo czy sprawdzić inne, powiązane z nim, wydarzenia. Mamy też możliwość prześledzenia całej historii w sposób chronologiczny. Wówczas wybieramy odcinek czasu, jaki nas interesuje, a następnie kategorie. Jeśli chodzi o ostatnie czterysta lat, będą to na przykład literatura, wojna, polityka czy odkrycia. Każde znalezione wydarzenie, które w obu przypadkach przedstawione jest w formie kropki, również możemy rozwinąć i zapoznać się z nim bliżej.

Histography from Matan Stauber on Vimeo.

Histography to świetny sposób na poznanie faktów historycznych, przypomnienie tego, co działo się w ostatnich latach czy dowiedzenie po prostu czegoś nowego.

Poruszanie się po tej infografice jest dziecinnie proste, choć szukanie kropek w chronologicznym ułożeniu to raczej metoda na chybił-trafił. Wydarzeń historycznych jest bowiem mnóstwo i znajdują się od siebie w niewielkiej odległości. Ale właśnie dzięki temu Histography pozwala głównie poznać coś nowego, jest zabawą z historią, którą odkrywa się z ciekawością.

Zapoznaj się z Histography

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst