Tech  / News

Google Play Music właśnie zyskał silny argument w walce z iTunes

Serwis streamingowy Google Play Music może i wystartował niedawno, i może nie osiągnął nawet ułamka popularności Spotify czy Apple Music, ale rozwija się w szybkim tempie, zyskując coraz więcej atutów. Teraz jednak muzyczna usługa łata ogromną dziurę, która od dawna ziała w Androidzie.

Choć z jednej strony ciężko w to uwierzyć, a z drugiej większość użytkowników pewnie i tak tego nie zauważa, Android jest jedynym z trzech największych, mobilnych systemów operacyjnych, który nie posiada… aplikacji do podcastów.

Brak ten jest bardzo łatwy do przeoczenia, ponieważ Sklep Play oferuje setki, jeśli nie tysiące aplikacji do odtwarzania podcastów. Niemniej jednak, dla kogoś, kto często słucha podcastów, ale od programu do ich segregacji i odtwarzania oczekuje podstawowych funkcji, aplikacje wbudowane w system operacyjny często są najprostszym, i najlepszym wyborem.

Aplikacje te na iOS-a oraz Windows Phone’a zapewniają dokładnie to - podstawowe możliwości przeglądania i subskrybowania podcastów, oraz ich odtwarzanie z poziomu systemu, nie zaś niezależnej aplikacji. Na Androidzie dotychczas pozostawała instalacja programu pokroju Podcast Addict.

podcasty-google-play1

Na szczęście właśnie się to zmienia, a podcasty pojawią się w Google Play Music.

Nowa usługa dotyczy na razie podcasterów z USA i jest w trakcie tworzenia, nie zmienia to jednak faktu, iż w niedługim czasie Google Play Music może stać się tak samo dobrym źródłem podcastów, jak w tej chwili Apple’owski iTunes czy Stitcher.

W tej chwili Google zachęca internetowych twórców do przyłączania swoich programów do Google Play Music, nim usługa otworzy się dla słuchaczy. Już teraz do Google’a dołączyło 12 bardzo dużych programów, w tym TheNerdist, ThisWeekInTech czy podcast Tima Ferrisa. Nie mam żadnych wątpliwości, że w niedługim czasie dołączy do nich mnóstwo innych podcasterów.

Google Play Music zaoferuje także słuchaczom playlisty, na których ci będą mogli odkrywać nowe programy, dopasowane do tego co robią, ich upodobań,nastroju - zupełnie tak, jak ma to w tej chwili miejsce w przypadku playlist muzycznych.

Nie wiadomo niestety, czy i kiedy nowa usługa trafi do Polski. Dowiemy się tego w ciągu najbliższych miesięcy, mam jednak nadzieję, że Google nie zapomni o naszym kraju, gdzie scena podcastowa de facto dopiero nabiera kształtu.

Wprowadzenie możliwości odsłuchu podcastów prosto z aplikacji, którą posiada każdy użytkownik Androida, zdecydowanie może pomóc jej rozwojowi.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst