Tech  / Artykuł

Apple wprowadza zakupy w App Store dopisywane do rachunku za telefon. Jak to wygląda w Polsce?

Apple w końcu postanowił podgonić konkurencję i zaoferować nowy sposób płatności za zakupy w iTunes, iBooks oraz App Store - poprzez doliczanie opłat do rachunku operatora telefonii komórkowej.

Dodanie nowej opcji płatności jest na razie dostępne wyłącznie w Niemczech, w sieci O2, nie ulega jednak wątpliwości, że jest to początek globalnej zmiany i to zmiany na lepsze. Nie każdy bowiem ma ochotę/możliwość przypisania do swojego Apple ID karty płatniczej, a dostęp do kart pre-paid dla sklepów Apple jest w naszym kraju mocno ograniczony, w porównaniu z podobnymi kartami dla Sklepu Play czy Windows Store.

Dlatego udostępnienie nowej opcji płatności to krok w bardzo dobrą stronę. Niemieccy posiadacze urządzeń z nadgryzionym jabłkiem mogą już dziś w ustawieniach swojego Apple ID dodać nowy sposób płatności, korzystając z instrukcji na stronie Apple. Polscy użytkownicy muszą jeszcze trochę poczekać.

Jak to działa u konkurencji Apple?

W Polsce już od ponad roku możemy doliczyć nasze zakupy w Sklepie Play/Windows Phone Store do rachunku u największych operatorów - Play, Plusa, T-Mobile oraz Orange. U każdego z nich z usługi korzystać mogą abonenci sieci, a jej konfiguracja i zasady działania są bardzo zbliżone.

We wszystkich przypadkach należy przy dokonywaniu transakcji (bądź w ustawieniach konkretnego sklepu) wybrać jako sposób płatności rozliczenie z operatorem. Zatwierdzamy, czytamy regulamin, i to tyle! Każda dokonana w ten sposób płatność zostanie doliczona pod koniec miesiąca do naszego rachunku za abonament (usługa nie jest dostępna w taryfach na kartę), a dodatkową formą zabezpieczenia jest kod SMS otrzymywany przy okazji każdych zakupów, który trzeba wprowadzić, by potwierdzić płatność.

Dodatkowo operatorzy nakładają bezpieczny limit wydatków, co jest bardzo przydatne szczególnie wtedy, gdy mamy dzieci, nieświadome tego, iż aplikacje są płatne. Sieć T-Mobile nakłada limit 200 zł, zaś Plus - 150 zł. W przypadku Play i Orange regulamin nie określa dokładnego limitu.

Osobiście preferuję karty pre-paid, jeśli chodzi o bezpieczne i "kontrolowalne" zakupy w sklepach z aplikacjami, ale doliczenie zakupów do rachunku operatora również jest dobrą i bezpieczną metodą na korzystanie z płatnych programów na urządzenia mobilne. Jako że sprzęty Apple zyskują coraz większe rzesze użytkowników także w Polsce, wprowadzenie takiej formy płatności z całą pewnością podwyższy wygodę posiadaczy iUrządzeń, a tych, którzy dotychczas niepewnie patrzyli na przypisywanie karty płatniczej do Apple ID może zachęcić do tego, żeby korzystać także z płatnych aplikacji oraz gier.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst