Tech  / News

Poznaj smartfon, który możesz chcieć kupić zamiast najnowszych Lumii

Microsoft, po odniesieniu porażki na rynku telefonów komórkowych, co dobitnie podkreślają tegoroczne katastrofalne wyniki sprzedaży Lumii, zmienia swoją strategię. Zacznie tworzyć telefony „wizerunkowe”, a więc dopracowane sprzętowo, z „czystym Windowsem”, dając więcej miejsca partnerom. Z tego może wyjść coś interesującego.

Dotychczasowa strategia Microsoftu dotycząca mobilnego Windows się nie sprawdziła. Okazało się, że Windows Phone nie tylko podbił tylko niewielką ilość rynku, to na dodatek telefony Lumia zdominowały tę część rynku, demotywując znaczną część partnerów do współpracy. Teraz, pod nowymi rządami, gigant zmienia strategię. Zaczyna stosować tę, która się już sprawdziła, a więc kopiuje model biznesowy Surface’a. Zamiast pchać się gdzie tylko się da z dziesiątkami odmian telefonów, zacznie tworzyć własne „Nexusy”, z wysokiej i niskiej półki, by utrzymać Windows 10 przy życiu i zrobić miejsce partnerom.

Większość z nich, tak jak do tej pory, stawia na tak zwane „zetafony”, czyli kiepskie sprzętowo, ale za to tanie telefony przeznaczone do masowej sprzedaży. Wychodzą z założenia, że Windows 10 w telefonach i tak się nie sprzedaje, a jak już ktoś chce model sztandarowy, to wybierze towar „z pierwszej ręki”. Acer postanowił jednak zawalczyć, choć jego atut nie był wyraźnie widoczny. Dziś go poznajemy.

Jest nim cena

Acer Liquid Jade Primo nie jest kolejnym badziewiakiem ze Snapdragonem 200 i dwumegapikselowym aparatem. Telefon ten, podobnie jak Lumie z najwyższej półki, będzie obsługiwał Continuum, a więc zaoferuje możliwość podłączenia zewnętrznego monitora, klawiatury i myszki, co zapewnia imitację środowiska roboczego znanego z komputera PC.,

Telefon wyposażony jest 5,5-calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości FullHD, 64-bitowy sześciordzeniowy procesor Snapdragon 808, 3 GB pamięci RAM, 32 GB pamięci masowej, 21-megapikselowy aparat i 8-megapikselową kamerę do wideorozmów. A to wszystko za 18 990 filipińskich peso (w tym kraju właśnie podano ceny), czyli 1600 złotych. Dla porównania, iPhone 6 16 GB kosztuje tam 31 990 filipińskich peso, tak samo jak posiadający podobną specyfikację LG G4. W tych samych cenach są Samsung Galaxy A5 czy Asus Zenfone 2 Deluxe. W skrócie: to bardzo atrakcyjna oferta.

Europejska cena zapewne będzie się różnić, dlatego dodałem inne telefony sprzedawane na tamtym rynku, dla porównania. Warto też pamiętać, że Microsoft po przejęciu Nokii „otworzył” jej aplikacje na wyłączność, co oznacza, że Jade Primo od strony software’owej nie zabraknie niczego.

A to z kolei oznacza, że Jade Primo stał się niezwykle interesującą propozycją. Tani telefon o wypasionej specyfikacji i posiadający Windows 10 z Continuum. Nie mogę się doczekać, aż trafi w moje ręce do testów.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst