REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Samsung porzuca przestarzałe rozwiązania. Dowodem jest ten najszybszy dysk SSD

Samsung zaprezentował swój najnowszy i zarazem najszybszy dysk SSD, czyli model 950 PRO. Spośród konkurencyjnych sprzętów wyróżnia się on kilkoma istotnymi funkcjami, dzięki którym jest znacznie lepszy od większości nośników półprzewodnikowych dostępnych w sklepach.

23.09.2015
16:33
Samsung porzuca przestarzałe rozwiązania. Dowodem jest ten najszybszy dysk SSD
REKLAMA
REKLAMA

Dysk ten oczywiście nie korzysta z przestarzałego portu SATA. Zamiast tego ma złącze M.2, a do tego wykorzystuje interfejs PCI-Express oraz protokół NVMe. Szczególnie istotny jest ostatni element układanki. Protokół ten zastępuje dotychczas stosowany protokół AHCI, który projektowano jeszcze z myślą o dyskach talerzowych. Starszy protokół powstał w 2003 roku. Jak na swoje czasy był bardzo dobry.

Umożliwiał wykorzystanie pełni możliwości dysku, w tym funkcji takich jak odłączanie dysku przy podłączonym zasilaniu, oszczędzanie energii oraz kolejkowanie zadań. W czasach niezbyt skomplikowanych kontrolerów oraz niezwykle powolnych dysków wyposażonych w mechaniczne głowice ten korzystający z niewielu skomplikowanych poleceń protokół był wystarczający. Nie sprawiał też większych problemów w przypadku wolnych dysków SSD.

Teraz jednak, wraz z rozwojem technologii, jego możliwości okazały się zdecydowanie za małe.

Właśnie dlatego stworzono protokół NVMe, który korzysta z dużej ilości prostszych poleceń. Dzięki temu jest mniej wymagający jeśli chodzi o liczbę transferów do RAM-u, cechuje się też mniejszymi opóźnieniami. To wszystko wpływa na jego wysoką, kilkukrotnie większą niż w przypadku AHCI, wydajność.

SSD_950_Pro_1-1

NVMe obsługuje też nowe funkcje, takie jak możliwość jednoczesnego korzystania z kilku kanałów komunikacji jednocześnie i przechodzenie w stan minimalnego poboru energii bez interwencji oprogramowania. Dzięki temu doskonale sprawdza się podczas komunikacji komputera z bardzo szybkimi dyskami półprzewodnikowymi.

Sam dysk Samsung SSD 950 PRO został zbudowany w oparciu o 32-warstwowe pamięci V-NAND, które były już stosowane w dyskach serii 850. Oprócz tego zastosowano tu nowy kontroler UBX, który ma trzy rdzenie, osiem kanału dostępu do kości flash, a jego częstotliwość pracy to 500 MHz.

Do sklepów trafią dwie wersje pojemnościowe tego dysku.

Mniejsza będzie mieć pojemność wynoszącą 256 GB, zaś większa 512 GB. Bardziej pojemny model ma cechować się przepustowością wynoszącą 2500 MB/s przy odczycie sekwencyjnym oraz 1500 MB/s przy zapisie. Z kolei podczas odczytu losowych 4-kilobajtowych bloków ma osiągnąć wydajność na poziomie 300 000 IOPS. Przy zapisu tego typu danych wydajność wyniesie 110 000 IOPS. Mniej pojemny sprzęt ma cechować się nieco mniejszymi osiągami.

Samsung SSD 950 PRO trafi do sklepów już w październiku bieżącego roku. Będzie kosztować, w zależności od wersji, od 200 do 350 dol. Jego gwarancja wynosi aż 5 lat oraz obejmuje zapisanie na 200 TB danych na dysku o pojemności 256 GB lub 400 TB danych w przypadku 512-gigabajtowego modelu.

REKLAMA

Jest to dysk o bardzo dobrych parametrach. Jeśli szukacie nowoczesnego, małego, pojemnego i bardzo wydajnego nośnika, powinniście się nim zainteresować. Zwłaszcza, że dysków wykorzystujących protokół NVMe jak na razie jest jak na lekarstwo.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA