RTV / Artykuł

Serial nie spodobał ci się po pierwszym odcinku? Netflix twierdzi: oglądaj dalej!

Netflix często porównywany jest do stacji telewizyjnej – szczególnie odkąd produkuje własne seriale. Jednak specyfika usługi streamingowej jest zupełnie inna od zwykłej telewizji. W szczególności różni się ona dostępnością informacji na temat przyzwyczajeń i zachowań widzów.

Netflix wie wszystko

Jak się okazuje, gdy pozbawimy serial przerw na reklamy, i udostępnimy widzowi całe sezony naraz (a tak właśnie robi amerykańska usługa), zaczynają się pojawiać wspólne wzorce zachowań widzów.

Jednym z takich wzorców jest „wciągnięcie się” w serial. Netflix jest w stanie ocenić, po którym obejrzanym odcinku widz zaczął oglądać serial aż do końca sezonu. Dane te pokrywają się aż dla 70% widzów!

Jak mówi Ted Sarandos, dyrektor treści w Netflix:

Przyzwyczajeni jesteśmy postrzegać pilota (pierwszy odcinek – SW) serialu jako najważniejszy odcinek. Jednak po zbadaniu ponad 20 seriali w 16 różnych krajach, możemy powiedzieć z całą pewnością: nikt się nie wciągnął w serial po obejrzeniu pilota. Daje nam to pewność że nasza strategia udostępniania wszystkich odcinków naraz jest najlepsza.

To właśnie w swoich produkcjach, do których należą takie tytuły jak The House Of Cards czy Narcos, Netflix wprowadził zasadę: widz dostaje cały sezon naraz.

Ten wyjątkowy odcinek

Które odcinki były tymi „wciągającymi” dla poszczególnych seriali? Z badania danych uzyskanych w 2015 roku specjaliści od analizy danych z Netfliksa uzyskali konkretne wyniki. Oto kilka przykładów seriali, wraz z tym specjalnym odcinkiem i krótkim przypomnieniem, co się w nim wydarzyło.

Netflix_Global_English

Uwaga, mimo, że starałem się pisać bardzo ogólnie, niektórzy mogą poniższe dane uznać za spoiler!

  • Bates Motel – odcinek 2. Przybywa Dylan, Norman próbuje się go pozbyć
  • Better Call Saul – odcinek 4. Saul staje się lokalnym bohaterem.
  • Breaking Bad – odcinek 2. Rzut monetą ma zadecydować, kto wykona trudny obowiązek – Walt czy Jesse.
  • House Of Cards – odcinek 3. Frank w Południowej Karolinie.
  • Mad Men – odcinek 6. Dzień Matki, praca nad pomysłem reklamy dla Belle Jolie.

Jak widać, w przypadku niektórych seriali jest to sam początek sezonu, w przypadku innych dopiero szósty odcinek. Ciekawe czy twórcy seriali będą teraz analizować rozwój akcji w danym odcinku, aby upewnić się, że w tworzonych fabułach ten moment będzie umieszczony jak najwcześniej?

Źródło: Informacja prasowa Netfliksa

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst