REKLAMA

Nvidia właśnie udowodniła, że laptopy już nie muszą być mniej wydajne od stacjonarek

Jeśli uważacie, że do grania w najnowsze gry w najwyższych ustawieniach graficznych potrzebny jest komputer stacjonarny, jesteście w błędzie. Nvidia właśnie zaprezentowała mobilny układ graficzny, który pod względem wydajności dorównuje niemal wszystkim stacjonarnym kartom graficznym dostępnym na rynku.

22.09.2015 15.25
Nvidia właśnie udowodniła, że laptopy już nie muszą być mniej wydajne od stacjonarek
REKLAMA
REKLAMA

Od kilku tygodni pojawiały się nieoficjalne doniesienia, według których Nvidia miała wydać nową mobilną kartę graficzną o oznaczeniu GeForce GTX 990M. Teraz jednak okazało się, że firma z Santa Clara postanowiła ją nazwać po prostu GeForce GTX 980. Wielu osobom nazwa ta może wydawać się dziwna, jednak jest ona w pełni uzasadniona.

GeForce GTX 980 gry

Nvidia chce w ten sposób podkreślić, że jest to model zbudowany w oparciu o chip GM204, ten sam, który można znaleźć w stacjonarnej odmianie tego modelu. Jest on wyposażony w 2048 procesorów strumieniowych, zaś jego częstotliwość taktowania wynosi około 1,19 GHz. Układ ten współpracuje z 4 GB pamięci GDDR5 o przepustowości 7 Gbps. Kartę można swobodnie podkręcać. Nvidia twierdzi, że jej rdzeń powinien osiągnąć częstotliwość pracy na poziomie 1400 MHz, zaś pamięć powinna osiągnąć przepustowość na poziomie 7,5 Gbps.

Dzięki tym parametrom możliwe jest tworzenie najszybszych laptopów na świecie.

Maszyny te pozwolą na uruchamianie praktycznie wszystkich najnowszych tytułów w maksymalnych ustawieniach graficznych w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, przy płynności wynoszącej aż 60 kl./s.! Nvidia twierdzi również, że wydajność ich nowej karty jest wystarczająca do uruchamiania gier na okularach wirtualnej rzeczywistości HTC Vive.

GTX 980 VR

W ramach przypomnienia warto dodać, że jest on wyposażony w dwa wyświetlacze o łącznej rozdzielczości 3024 x 1680 pikseli i wymaga płynności na poziomie 90 kl./s. Twórcy GeForce'ów mają się czym chwalić, bo z zadaniem tym nie poradziłaby sobie zdecydowana większość komputerów stacjonarnych

Nvidia razem z Intelem w bardzo dobitny sposób pokazują, że laptopy nie są już przenośnymi komputerami do pracy biurowej. Teraz są to maszyny, które nie ustępują większości komputerów stacjonarnych. Dowodem na to jest między innymi Asus GX700VO, który jest wyposażony nie tylko w GeForce'a GTX 980, ale też procesor Intel Core i7 z odblokowanym mnożnikiem oraz chłodzenie wodne.

Od komputera stacjonarnego różni się on przede wszystkim mniejszymi gabarytami i zdecydowanie większą mobilnością.

Oprócz tego ma on znacznie mniejsze możliwości rozbudowy, ale na rynku pojawiają się już modele pozbawione tej wady. Przykładem tego jest chociażby MSI GT80 Titan, który pozwala na wymianę większości podzespołów, a do tego jest wyposażony w aż dwie karty graficzne pracujące w trybie SLI, oraz klawiaturę mechaniczną.

GeForce GTX 980 modele
REKLAMA

Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że jedyną wadą tego typu komputerów jest cena, która często zaczyna się od kilku, a kończy na kilkunastu lub nawet ponad 20 tysiącach złotych i jest znacznie wyższa niż komputerów stacjonarnych o podobnej wydajności.

Pozostałe modele wyposażone w najnowszą kartę graficzną Nvidii są to Aorus X7 DT, Clevo P870DM, Clevo P775DM oraz MSI GT72. Oczywiście nie jest to ostateczna lista producentów i ma ona się niebawem powiększyć o inne firmy. Absolutnie nas to nie dziwi, ponieważ posiadanie w swojej ofercie sprzętu z odblokowanym procesorem i tak mocną kartą graficzną to obowiązek każdej szanującej się marki komputerów dla graczy. W ten sposób udowadnia ona, że nadąża za rynkowymi trendami i jest przygotowana na spełnienie wymagań absolutnie wszystkich, także tych najbardziej wymagających graczy oraz entuzjastów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA