REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Lollipopa wiele łączy z KitKatem. I nie jest to powodem do dumy

Jak co miesiąc Google prezentuje nowe statystyki dotyczące fragmentacji Androida. Wiemy już ilu z posiadaczy smartfonów i tabletów z zielonym robotem korzysta z Lollipopa na chwilę przed premierą kolejnej wersji systemu.

10.09.2015
12:49
Lollipopa wiele łączy z KitKatem. I nie jest to powodem do dumy
REKLAMA
106 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Od premiery Androida 5.0 Lollipop minął już niemal rok, a Google testuje już kolejne wydanie swojego mobilnego systemu do smartfonów i tabletów, czyli Androida 6.0 Marshmallow. Niestety, nadal większość właścicieli smartfonów i tabletów może nowe funkcje aktualnego Androida pooglądać co najwyżej na zrzutach ekranu lub na sprzętach nielicznych znajomych.

79 proc. urządzeń łączących się z Google Play korzysta z przestarzałej wersji Androida.

android-fragmentacja-wrzesien-2015-4

Aktualne dane opublikowane zostały na stronie developer.android.com i dotyczą okresu tygodnia od 1 do 7 września 2015 roku. Trzeba też zaznaczyć, że 21 proc. urządzeń działa pod kontrolą Androida o najnowszej nazwie kodowej.

Od premiery Lollipopa pojawiła się wersja Androida oznaczona numerkiem 5.1. Jeśli spojrzeć na tabelę w podziale na Androida w ramach numeracji API, to z tej najnowszej wersji korzysta zaledwie… 5,1 proc. wszystkich sprzętów będących użyciu.

Najpopularniejszym Androidem jest teraz starszy KitKat.

android-fragmentacja-wrzesien-2015-3

Na przestrzeni ostatniego miesiąca liczba sprzętów korzystających z Androida 4.4 praktycznie nie zmieniła się - spadek z 39,3 proc do 39,2 proc udziałów w rynku jest na granicy błędu statystycznego. Wzrost liczby urządzeń pod kontrolą Lollipopa nie jest specjalne spektakularny.

Udział w rynku najnowszego Androida Lollipop z numerkiem 5.1 to obecnie... 5,1 proc. - co daje wzrost miesiąc do miesiąca o 2,5 pkt. proc. - a systemu z numerkiem 5.0 to 15,9 proc - czyli o 0,4 pkt. proc. więcej niż rok temu.

Reszta tabeli też bez większych zmian, chociaż spadki zaobserwować można w przypadku każdej starszej dystrybucji.

android-fragmentacja-wrzesien-2015-2

Najstarszy Android w tabeli, czyli Froyo, trzyma się ostatkiem sił i ma już tylko 0,2 proc. czyli o 0,1 pkt. proc. mniej niż w sierpniu. Co ciekawe, kolejnym Androidem o topniejących udziałach jest Ice Cream Sandwich, który ma udział na poziomie 3,7 proc. - mniej o 0,4 pkt. proc. niż ostatnio. Nadal większy udział w rynku od Lodowej Kanapki ma Gingerbread.

Android o numerze 2.3 odnotował wynik na poziomie 4,1 proc. - o 0,5 pkt. proc. mniej niż miesiąc temu. Mnóstwo osób korzysta na smartfonach i tabletach z trzech wydań Androida Jelly Bean, które sumarycznie odpowiadają za 31,8 proc. rynku, gdy miesiąc temu było to jeszcze 33,6 proc.

android-fragmentacja-wrzesien-2015-1

Bez zaskoczenia można wyniki z tego miesiąca podsumować stwierdzeniem, że fragmentacja nadal jest problemem i nadal nie widać żadnych szans na poprawę. Mimo wielokrotnych obietnic producentów i Google, dotyczących szybszego aktualizowania wprowadzonych do sprzedaży sprzętów, sytuacja się nie zmienia - a szkoda biorąc pod uwagę lukę Stagefright.

REKLAMA

Adopcja nowego Androida przez rynek przebiega w tempie podobnym, jak w przypadku KitKata rok temu.

Grafika główna pochodzi z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA