REKLAMA

Nie trzeba czekać na iOS 9 - przeglądarka z AdBlockiem już dostępna dla iPhone'ów i iPadów

Sporo się ostatnio mówi o blokowaniu reklam w internecie w kontekście smartfonów i tabletów. Dyskusja rozgorzała na nowo po informacji o wsparciu dla narzędzi wycinających niektóre treści ze stron internetowych w nadchodzącym iOS 9. Twórcy AdBlocka nie mieli jednak zamiaru czekać na nową wersję systemu mobilnego od Apple. Do App Store trafiła właśnie przeglądarka AdBlock Browser, która już teraz umożliwia przeglądanie internetu bez reklam.

08.09.2015 16.44
Adblock Browser i blokowanie reklam: iPhone i iPad
REKLAMA
REKLAMA

Nie jestem fanem alternatywnych przeglądarek na urządzeniach mobilnych Apple, bo linki z innych aplikacji i tak zwykle otwierają się bezpośrednio w Safari. Użyteczność programów do przeglądania stron internetowych w iOS jest z tego powodu znacznie mniejsza niż w konkurencyjnym Androidzie.

Niekiedy jednak użytkownicy mogą zainteresować się dodatkowymi funkcjami mimo tych utrudnień.

Wtyczki blokujące reklamy wpisały się w krajobraz internetu już dobrą dekadę temu. Z podobnych narzędzi można skorzystać w praktycznie każdej liczącej się desktopowej przeglądarce internetowej. Dużą popularnością wśród użytkowników cieszy się AdBlock Plus, z którego można skorzystać chociażby w Google Chrome i Firefoksie.

Świat mobilny rządzi się jednak innymi prawami. Twórcy przeglądarek w smartfonach i tabletach nie umożliwiają tworzenia wtyczek na wzór tych znanych z komputerów osobistych. Użytkownicy zainteresowani blokowaniem reklam z pewnością zainteresują się alternatywną przeglądarką, która stworzona została właśnie w tym celu.

AdBlock Browser trafił wreszcie do App Store’u.

adblock-browser-iphone-ipad-app-store-ios

Przeglądarka blokująca reklamy pojawiła się kilka miesięcy temu na Androidzie w wersji beta. Na chwilę co prawda zniknęła z Google Play, ale twórcy najwyraźniej dostosowali się do zaleceń Google przy jednym z kolejnych wydań AdBlock Browser i teraz można pobrać przeglądarkę z oficjalnego repozytorium bez żadnych problemów.

Teraz - na chwilę przed premierą iOS 9 umożliwiającego blokowanie reklam w Safari - trafia do systemu mobilnego od Apple’a. Można ją pobrać bezpłatnie ze sklepu App Store. W ramach ciekawostki można jednak dodać, że przeglądarka nie została napisana od zera, a bazuje na projekcie Kitt.

Osoby odpowiedzialne za AdBlock Browser do iOS chwalą się tym, że prześcignęli Apple we wprowadzeniu narzędzia do blokowania reklam na iPhone’y i iPady, które ma zaoszczędzić transfer i energię. Wygląda jednak na to, że rozwiązanie od Apple blokujące wybrane treści na poziomie systemowym będzie działać lepiej od AdBlock Browsera korzystającego z JavaScriptu do blokowania załadowanych treści.

REKLAMA

Nie mam jednak złudzeń, że AdBlock Browser i tak znajdzie wielu zadowolonych użytkowników.

* Zdjęcie główne: Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA