REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

“Złoty Pociąg” wystawiony na Allegro. Oczywiście w grę wchodzi tylko odbiór osobisty

Miejska legenda, czyli “Złoty Pociąg”, jest na językach od kilkunastu dni. Złotem, banknotami i dziełami sztuki skrywanymi w zaginionym pociągu interesują się nie tylko amatorzy poszukiwania skarbów, ale również media w Polsce, i na całym świecie. Kolejka chętnych po bogactwo ze “Złotego Pociągu” jest długa, dlatego nie powinien dziwić wysyp żartów na jego temat.

31.08.2015
10:08
“Złoty Pociąg” wystawiony na Allegro. Oczywiście w grę wchodzi tylko odbiór osobisty
REKLAMA

Jednym z takich żartów jest humorystyczna aukcja “Złotego Pociągu”, która odbywa się właśnie w serwisie Allegro.

Sprzedam pociąg pancerny z czasów II Wojny Światowej. Pociąg dobrze zachowany, choć do remontu generalnego. Pociąg można odebrać osobiście w Wałbrzychu. Uwaga, może być zaminowany - czytamy w opisie aukcji.

zloty-pociag-allegro

Jak na porządną aukcję przystało, nie mogło zabraknąć kilku zdjęć poglądowych oraz opisu produktu. Żartowniś przedstawił historię zaginionego pociągu:

Do 1945 pociąg znajdował się na wyposażeniu niemieckiej armii. Z powodu rozwiązania porzucenia przez byłego właściciela pociąg, przez 70 lat stał opuszczony w starym tunelu. Znalazłem go więc jestem jego właścicielem. niestety dokumenty są niekompletne dlatego pociągiem nie będzie można jeździć po torach publicznych. Historia składu: Oddany załodze 1 listopada 1942 roku. Działał na froncie wschodnim. W kwietniu 1944 roku brał udział w odblokowaniu okrążonego Kowla, następnie działał w rejonie Brześcia i Baranowicz. W czerwcu 1944 roku przerzucony w okolice Warszawy. Stąd wyruszył w swą ostatnią trasę w kierunku Niemiec.

W zamienionym na twierdzę Wrocławiu (Festung Breslau), w obliczu zbliżającego się frontu, na pociąg załadowano wszytko co się dało w celu wywiezienia na Zachód. W okolicach Wałbrzycha (Waldenburg) zapadła decyzja bu pociąg wraz z ładunkiem ukryć i wrócić po niego po wojnie. Nie przewidziano niestety, że zmieni się układ granic i pociąg zostanie na terenie Polski a tym samym zmieni właściciela.

zloty-pociag-allegro-2

Porządna aukcja musi zawierać stosowne informacje o parametrach technicznych sprzedawanego produktu/pojazdu:

Dane techniczne: Długość składu ok. 100 m Wagony: towarowe - opancerzone artyleryjskie – opancerzone i uzbrojone w działa oraz karabiny maszynowe piechoty – opancerzone, uzbrojone w karabiny maszynowe i służące do przewożenia piechoty karabinów maszynowych – opancerzone i uzbrojone w karabiny maszynowe przeciwlotnicze – uzbrojone w działka przeciwlotnicze dowodzenia – podobne do wagonów piechoty, lecz wyposażone w stanowisko dowodzenia pociągu przeciwpancerne – odmiana wagonów artyleryjskich, wyposażone w działo przeciwpancerne (zwykle w wieży czołgowej) platformy – nieopancerzone, służące do różnych celów: ochrony przed wykolejeniem, przewożenia materiałów saperskich i do naprawy toru, przewożenia motocykli i pojazdów w tym czołgów.

Nie zabrakło również wskazówek odnośnie prawdopodobnego ładunku pociągu:

Możliwy ładunek : depozyty mieszkańców Breslau (obecnie: Wrocław) zrabowane dzieła sztuki Bursztynowa Komnata, złoto Banku Rzeszy, papierowe banknoty III Rzeszy, elementy uzbrojenia, zrabowane mienie po Żydowskie, dokumenty III Rzeszy, Broń, Materiały chemiczne i radioaktywne.

Aukcja "Złotego Pociągu" zapewne wkrótce zostanie usunięta z serwisu Allegro. Jednak obecnie licytacja jeszcze trwa, a cena przekroczyła 10 mln zł. Sprzedawca w ustawieniach aukcji zaznaczył, że w grę wchodzi jedynie odbiór osobisty pociągu.

Żartując już o “Złotym Pociągu” warto zaznaczyć, że plotki głoszą, iż za tym, aby nie szukać zguby lobbuje podobno nie kto inny jak Polskie Koleje Państwowe. Podobno PKP obawia się, że odnaleziony pociąg popsuje i tak już tragiczne statystyki opóźnień na kolei ;)

Aktualizacja:

Allegro skasowało aukcję "Złotego Pociągu", ale z tego co możemy przeczytać na Twitterze, zrobiono to z bólem serca:

@przemekspider Fajnie się wszyscy bawiliśmy, ale w końcu musieliśmy usunąć ;)

— Allegro (@Allegro_Group) sierpień 31, 2015

@entefuhrer @Allegro_Group @przemekspider Odpowiedzialny za to administrator został już pozbawiony rocznej premii ;)

— Allegro (@Allegro_Group) sierpień 31, 2015

Gratuluję poczucia humoru ekipie Allegro oraz oczywiście osobie, która przygotowała aukcję "Złotego Pociągu"!

REKLAMA

* Zdjęcie: Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA