Kosmos  / Artykuł

O tym, jak porucznik Uhura ze Star Treka współpracuje z NASA

Nichelle Nichols jest najbardziej znana ze swojej roli porucznik Uhury w oryginalnej serii Star Treka. Do dziś jednak jest aktywna, i od lat współpracuje z NASA - stała się ambasadorką amerykańskiej agencji kosmicznej aby namawiać kobiety do stawania w szeregu naukowców i astronautów.

Robi to z powodzeniem: to dzięki niej do NASA dołączyła Sally Ride, pierwsza Amerykanka w kosmosie, a nawet zainspirowała do tej kariery Charlesa Boldena, który dziś jest administratorem NASA. Niecały rok temu ogłaszała światu początek projektu Orion, podobnie jak kilkadziesiąt lat temu przedstawiała amerykanom program budowy wahadłowców. Jeśli chodzi o public relations dla NASA, nie ma sobie równych. Nie powstrzymały jej nawet kłopoty z sercem, jakie miała w czerwcu tego roku - kiedy to trafiła do szpitala.

Nichelle_Nichols_by_Gage_Skidmore
Fot. Gage Skidmore

Nichelle, mimo, że ma już 82 lata, nie stroni od konwentów fanów Star Treka i fantastyki w ogólności. Trafić na nią można na fandomowych zjazdach i na Comiconie. Niedawno zaś odpowiadała na pytania użytkowników Reddita w ramach popularnej serii AMA (Ask Me Anything - zapytaj mnie o wszystko) w trakcie których internauci mogą zadawać pytania znanym osobom.

Pośród odpowiedzi na pytania dotyczące jej znajomości z Martinem Lutherem Kingiem i Genem Roddenberrym, pani Nichols dość skromnie przemyciła informację, że we wrześniu będzie uczestniczyć w locie stratosferycznego obserwatorium SOFIA (Stratespheric Observatory of Infrared Astronomy). SOFIA to największe latające obserwatorium na świecie, będące mocno zmodyfikowanym Boeingiem. Dzięki modyfikacjom, jest w stanie wynieść na wysokość 14 000 metrów teleskop o masie 17 ton i średnicy 2,5 metra.

OBS_0028_sm
Fot. NASA

SOFIA nie jest pierwszym tego typu pojazdem. W latach 70-tych NASA dysponowała Keiper Airborne Observatory, o podobnym przeznaczeniu ale o słabszych parametrach. Co ciekawe, Nichelle Nichols leciała również KAO!

Lot w którym uczestniczyć będzie Uhura, odbędzie się 15. września, a startować będzie z Palmdale w Kalifornii. Jak powiedziała w trakcie rozmowy z użytkownikami serwisu Reddit, ma nadzieję że uda jej się przeprowadzić internetową relację na żywo z tej podróży.

Mimo wieku i kłopotów ze zdrowiem nie sposób jej odmówić energii i poświęcenia sprawie badań kosmosu. Gdybym miał przyjemność spotkać panią Nichols, życzyłbym jej 150 lat życia!

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst