Tech  / News

Garść nowych funkcji wchodzi po cichu do Androida. Zobacz, co będzie potrafił twój smartfon

Google Play Services w wersji 7.8 trafiło już do użytkowników systemu Android. Wraz z nową wersją usługi pojawiło się kilka ciekawych nowości. Jedną z ciekawszych jest moduł detekcji twarzy, ale to nie wszystko co Google ma do zaoferowania posiadaczom smartfonów i tabletów z zielonym robotem.

Aktualizacje Androida to droga przez mękę, a system jest bardzo pofragmentowany. Nawet dzisiaj z najnowszej wersji korzysta śmiesznie mała liczba osób. Google znalazło jednak sposób, jak tylnymi drzwiami wprowadzić na urządzenia użytkowników nowe funkcje. Wiele aplikacji systemowych aktualizowanych jest teraz bezpośrednio przez sklep Google Play.

Nowe funkcje wprowadzane są z kolei w ramach aktualizacji aplikacji o nazwie Google Play Services.

W ramach Google Play Services 7.8 na urządzenia użytkowników wprowadzono API o nazwie Nearby Messages pozwalające na komunikację urządzeń z Beaconami. Wykorzystywane są do tego nie tylko połączenia Bluetooth i Wi-Fi.

Nearby Messages oprócz klasycznych modułów łączności jak Bluetooth i WiFi wykorzystywać będzie… ultradźwięki. Pytanie, czy i jak zdecydują się zaimplementować to rozwiązanie deweloperzy trzeci. Nearby Messages wspierane jest przez system Android i iOS.

Oprócz tego pojawiło się rozwiązanie Mobile Vision.

Na Mobile Vision składają się dwa różne API. Jedno z nich - Face API - służy do rozpoznawania twarzy. Będą mogli z tego korzystać deweloperzy do odnajdywania osób nie tylko na zdjęciach, ale też w materiałach wideo. Ma to działać znacznie lepiej niż dostępne do tej pory FaceDetector.Face API

Face API ma wykrywać oczy, nos i usta osoby na zdjęciu lub na filmie. Deweloperzy mogą dzięki Face API określić, czy analizowana osoba się uśmiecha, czy ma otwarte oczy itp. Pojawił się też nowy skaner kodów kreskowych w czasie rzeczywistym bezpośrednio na urządzeniu w ramach Barcode API.

Nowe zmiany w Google Play Services 7.8 przygotowują też usługę Google Cloud Messaging na premierę Androida M. Pozwoli to na nadawanie priorytetom powiadomieniom. Już teraz jednak w ramach Google Cloud Messaging usprawniono też wysyłanie wiadomości do użytkowników w konkretnym języku.

Google Play Services 7.8 trafiło już na urządzenia użytkowników, a nowe SDK jest już dostępne. Programiści mogą więc brać się do pracy.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst