REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Sprzęt

Uwaga, szpiegujące i wyświetlające reklamy smartfony wchodzą na europejski rynek - AKTUALIZACJA

Marka Coolpad nie jest dobrze znana Polakom, a jeśli niektórzy już ją kojarzą, to zapewne nie mają dobrego zdania, gdyż swego czasu było o niej głośno w kontekście naruszeń prywatności użytkowników. Teraz Coolpad chce wejść na europejski rynek. Czy Europa potrzebuje chińskich telefonów, które szpiegują użytkowników?

14.08.2015
12:10
Uwaga, szpiegujące i wyświetlające reklamy smartfony wchodzą na europejski rynek – AKTUALIZACJA
REKLAMA
REKLAMA

Coolpad rozsyła informacje prasowe, w których pręży muskuły i zapowiada debiut na rynku europejskim. Trzeba tutaj nadmienić, że marka ta, choć niezbyt dobrze znana nad Wisłą, ma naprawdę mocną pozycję na rynku urządzeń mobilnych.

Coolpad, czwarty największy producent smartfonów i siódma co do wielkości marka smartfonów na świecie, jest ważnym graczem na tym rynku od 2003 roku - czytamy w informacji prasowej.

I nie są to dane wyssane z palca. Coolpad rzeczywiście jest bardzo silnym graczem, który według różnych rankingów jest na siódmym lub ósmym miejscu pod względem liczby sprzedanych smartofnów na całym świecie.

Analiza pierwszego kwartału 2015 roku pokazuje, że Coolpada wyprzedzają jedynie tacy producenci jak: Samsung, Apple, Lenovo (razem z Motorolą), Huawei, LG, Xiaomi i ZTE. Cała reszta, wliczając w to Sony, Microsoft, Alcatela i innych, jest w tyle za Coolpadem.

Smartfony Coolpad wyświetlają reklamy i szpiegują użytkowników

Zachwycając się silną pozycją Coolpada zbudowaną na rynku chińskim, należy jednak przetrzeć oczy i dokładnie się przyjrzeć temu, co firma będzie oferować na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. A to dlatego, że około pół roku temu o Coolpadzie było głośno w mediach z niezbyt przyjemnego powodu.

Afera wybuchła po tym, jak badacze z Palo Alto postanowili sprawdzić 77 ROM-ów (oprogramowania, pod kontrolą którego działają smartfony) z urządzeń Coolpad. Uwagę badaczy przykuły zgłoszenia i reklamacje dotyczące ciągłego zaśmiecania telefonów reklamami.

Wyniki kontroli w moim odczuciu są dyskwalifikujące i nie wyobrażam sobie, żebym mógł polecić komuś urządzenia tej marki. A to dlatego, że ekipa z Palo Alto ustaliła, że 64 ROM-y na 77 sprawdzonych zawierały fabrycznie zainstalowane backdoory, które w rażący sposób naruszały prywatność użytkowników.

Podejrzane oprogramowanie umożliwiało producentowi wykonywanie następujących czynności, bez wiedzy i zgody użytkownika:

 • wysyłanie wiadomości SMS i MMS;
 • wykonywanie rozmów telefonicznych;
 • namierzanie lokalizacji telefonu;
 • wgrywanie plików na telefon, w tym instalacja aplikacji;
 • zdalne uruchamianie aplikacji;
 • aktualizacje firmware (OTA);
 • wyświetlanie reklam;
 • czytanie wiadomości użytkownika;
 • sprawdzanie kontaktów i historii połączeń.

Po publikacji powyższych wyników badań Spider's Web podjął interwencję, w wyniku której urządzenia Coolpad zostały usunięte z aukcji Allegro. Obecnie już wróciły do sprzedaży, a teraz zapewne zaczną się pojawiać również w wielu sklepach. Dlatego klienci powinni uważać i zastanawiać się nad tym co kupują.

Co na to Coolpad?

Wysłaliśmy do firmy, która reprezentuje w Polsce markę Coolpad, zapytania dotyczące bezpieczeństwa i prywatności użytkowników korzystających z tych smartfonów, ale do tej pory nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi. Próba kontaktu telefonicznego również się nie powiodła.

Na razie nie wiadomo, które smartfony marki Coolpad trafią na europejski rynek.

Firma nie ujawnia jeszcze modeli oferowanych na europejskich rynkach, ale z pewnością możemy oczekiwać telefonu z technologią LTE, zaś design i cena będą cool - to autentyczny cytat z przesłanej do nas informacji prasowej.

Nadal czekamy na komentarz przedstawicieli firmy Coolpad w kwestii ochrony prywatności i bezpieczeństwa użytkowników. Jeśli tylko dostaniemy odpowiednie informacje, zaktualizujemy ten wpis lub przygotujemy osobny materiał.

Aktualizacja:

Skontaktował się z nami przedstawiciel PR-u marki Coolpad w Polsce i po konsultacji z firmą zapewnił, że produkty dostępne nad Wisłą będą wolne od oprogramowania zawierającego furki pozwalające m.in. instalację aplikacji, uruchamiani ich, czy wyświetlanie reklam.

REKLAMA

Zapewniono nas, że smartfony z tym oprogramowaniem oferowane są przez Coolpada wyłącznie na rynku chińskim.

Listę produktów dostępnych na rynku polskim powinniśmy poznać za ok. tydzień.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA