REKLAMA
 1. SPIDER'S WEB
 2. Technologie
 3. Tech
 4. Sprzęt
 5. Bezpieczeństwo

Po naszej interwencji Allegro usuwa oferty z tanimi, chińskimi smartfonami, które pozwalały na szpiegowanie użytkowników

W czwartek, późnym wieczorem, serwis Niebezpiecznik poinformował o tanich, chińskich smartfonach marki Coolpad, które sprzedawane są z fabrycznie zainstalowanym backdoorem, który w rażący sposób narusza prywatność użytkowników. W Polsce smartfony te były sprzedawane głównie za pośrednictwem serwisu Allegro. Po naszej interwencji Grupa Allegro podjęła decyzję o usunięciu wszystkich ofert z teleofnami Coolpad.

Po naszej interwencji Allegro usuwa oferty z tanimi, chińskimi smartfonami, które pozwalały na szpiegowanie użytkowników
REKLAMA
141 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Coolpad to marka tanich smartfonów, które obok niskiej ceny wyróżniały się też tym, że wyświetlały użytkownikom reklamy. W związku ze zgłoszeniami i reklamacjami dotyczącymi ciągłego zaśmiecania telefonów reklamami, sprawie przyjrzeli się badacze z Palo Alto. Pod lupę wzięli 77 wersji ROM-ów z urządzeń Coolpad, i w 64 z nich stwierdzili obecność oprogramowania pozwalającego na uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do danych zgromadzonych w smartfonach klientów.

Podejrzane oprogramowanie umożliwiało producentowi wykonywanie następujących czynności, bez wiedzy i zgody użytkownika:

 • wysyłanie wiadomości SMS i MMS;
 • wykonywanie rozmów telefonicznych;
 • namierzanie lokalizacji telefonu;
 • wgrywanie plików na telefon, w tym instalacja aplikacji;
 • zdalne uruchamianie aplikacji;
 • aktualizacje firmware (OTA);
 • wyświetlanie reklam;
 • czytanie wiadomości użytkownika;
 • sprawdzanie kontaktów i historii połączeń.

Dzisiaj rano zgłosiliśmy tę sprawę przedstawicielom Grupy Allegro.

coolpad-smartfon

Zapytaliśmy też, czy i jak w trosce o ochronę i bezpieczeństwo kupujących Allegro zareaguje na informacje o naruszeniu prywatności użytkowników urządzeń Coolpad. Przedstawiciele Allegro błyskawicznie zajęli się sprawą i po kilku godzinach po kilku(nastu) ofertach z tanimi, podejrzanymi smartfonami nie było już śladu.

Zgodnie ze stanem informacji, w telefonach może być zaszyty kod umożliwiający producentowi czytanie wiadomości użytkownika, a takie działanie narusza tajemnicę korespondencji. W tej sytuacji mając na względzie dobro naszych użytkowników zdecydowaliśmy się usunąć oferty z telefonami marki Coolpad. W myśl pkt. 14 Załącznika 1 do Regulaminu: „Oprogramowanie przystosowane do prowadzenia działań naruszających przepisy prawa lub dobre obyczaje”, nie jest niedopuszczone do sprzedaży na platformie Allegro. Rozwinięcie tego wątku znajduje się również w naszej pomocy - powiedziała w rozmowie ze Spider's Web Anna Tokarek, PR Brand Manager w Grupie Allegro.

Sprawdziłem i rzeczywiście po Coolpadach zostało tylko... folie na ekrany.

Ilu Polaków jest w posiadaniu smartfonów Coolpad, tego nie wiemy.

Nie widziałem jednak, aby handlowały nimi sklepy stacjonarne i duże sieci działające w internecie. To właśnie Allegro było głównym źródłem, gdzie można było nabyć tani, chiński smartfon, służący do szpiegowania użytkowników i wyświetlania im reklam. Przedstawicielka Grupy Allegro zapewniła jednak, że nie Coolpady nie sprzedawały się jak ciepłe bułeczki.

Na koniec dodam, że takich ofert było klika i nie cieszyły się powodzeniem wśród użytkowników - zdradziła nam Anna Tokarek.

REKLAMA

Na chwilę obecną Allegro jest wolne od trefnych, chińskich smartfonów. Uważajcie jednak na to co kupujecie w Sieci. W tym gorącym, przedświątecznym okresie, nie trudno o nieroztropny zakup, dlatego przygotowaliśmy Poradnik Prezentowy Spider's Web oraz na bieżąco informujemy o ciekawych promocjach, które są warte uwagi.

*Zdjęcie główne: Shutterstock.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA