REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Sprzęt

Po naszej interwencji Allegro usuwa oferty z tanimi, chińskimi smartfonami, które pozwalały na szpiegowanie użytkowników

W czwartek, późnym wieczorem, serwis Niebezpiecznik poinformował o tanich, chińskich smartfonach marki Coolpad, które sprzedawane są z fabrycznie zainstalowanym backdoorem, który w rażący sposób narusza prywatność użytkowników. W Polsce smartfony te były sprzedawane głównie za pośrednictwem serwisu Allegro. Po naszej interwencji Grupa Allegro podjęła decyzję o usunięciu wszystkich ofert z teleofnami Coolpad.

19.12.2014
13:07
Po naszej interwencji Allegro usuwa oferty z tanimi, chińskimi smartfonami, które pozwalały na szpiegowanie użytkowników
REKLAMA
REKLAMA

Coolpad to marka tanich smartfonów, które obok niskiej ceny wyróżniały się też tym, że wyświetlały użytkownikom reklamy. W związku ze zgłoszeniami i reklamacjami dotyczącymi ciągłego zaśmiecania telefonów reklamami, sprawie przyjrzeli się badacze z Palo Alto. Pod lupę wzięli 77 wersji ROM-ów z urządzeń Coolpad, i w 64 z nich stwierdzili obecność oprogramowania pozwalającego na uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do danych zgromadzonych w smartfonach klientów.

Podejrzane oprogramowanie umożliwiało producentowi wykonywanie następujących czynności, bez wiedzy i zgody użytkownika:

 • wysyłanie wiadomości SMS i MMS;
 • wykonywanie rozmów telefonicznych;
 • namierzanie lokalizacji telefonu;
 • wgrywanie plików na telefon, w tym instalacja aplikacji;
 • zdalne uruchamianie aplikacji;
 • aktualizacje firmware (OTA);
 • wyświetlanie reklam;
 • czytanie wiadomości użytkownika;
 • sprawdzanie kontaktów i historii połączeń.

Dzisiaj rano zgłosiliśmy tę sprawę przedstawicielom Grupy Allegro.

coolpad-smartfon

Zapytaliśmy też, czy i jak w trosce o ochronę i bezpieczeństwo kupujących Allegro zareaguje na informacje o naruszeniu prywatności użytkowników urządzeń Coolpad. Przedstawiciele Allegro błyskawicznie zajęli się sprawą i po kilku godzinach po kilku(nastu) ofertach z tanimi, podejrzanymi smartfonami nie było już śladu.

Zgodnie ze stanem informacji, w telefonach może być zaszyty kod umożliwiający producentowi czytanie wiadomości użytkownika, a takie działanie narusza tajemnicę korespondencji. W tej sytuacji mając na względzie dobro naszych użytkowników zdecydowaliśmy się usunąć oferty z telefonami marki Coolpad. W myśl pkt. 14 Załącznika 1 do Regulaminu: „Oprogramowanie przystosowane do prowadzenia działań naruszających przepisy prawa lub dobre obyczaje”, nie jest niedopuszczone do sprzedaży na platformie Allegro. Rozwinięcie tego wątku znajduje się również w naszej pomocy - powiedziała w rozmowie ze Spider's Web Anna Tokarek, PR Brand Manager w Grupie Allegro.

Sprawdziłem i rzeczywiście po Coolpadach zostało tylko... folie na ekrany.

Ilu Polaków jest w posiadaniu smartfonów Coolpad, tego nie wiemy.

Nie widziałem jednak, aby handlowały nimi sklepy stacjonarne i duże sieci działające w internecie. To właśnie Allegro było głównym źródłem, gdzie można było nabyć tani, chiński smartfon, służący do szpiegowania użytkowników i wyświetlania im reklam. Przedstawicielka Grupy Allegro zapewniła jednak, że nie Coolpady nie sprzedawały się jak ciepłe bułeczki.

Na koniec dodam, że takich ofert było klika i nie cieszyły się powodzeniem wśród użytkowników - zdradziła nam Anna Tokarek.

REKLAMA

Na chwilę obecną Allegro jest wolne od trefnych, chińskich smartfonów. Uważajcie jednak na to co kupujecie w Sieci. W tym gorącym, przedświątecznym okresie, nie trudno o nieroztropny zakup, dlatego przygotowaliśmy Poradnik Prezentowy Spider's Web oraz na bieżąco informujemy o ciekawych promocjach, które są warte uwagi.

*Zdjęcie główne: Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA