REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Aktualizacja Kindle 5.6.5 wprowadza Bookerly na starsze czytniki. Niestety nie na wszystkie

Użytkownicy nienajnowszych czytników Kindle mają powód do radości. Amazon udostępnił aktualizację oprogramowania, która wprowadza krój pisma Bookerly z Kindle Paperwhite 3 na starsze urządzenia oraz kilka innych nowości. Niestety, część klientów firmy Jeffa Bezosa może poczuć się teraz rozczarowana.

11.08.2015
17:49
Kindle 8 - nowa generacja czytników Amazonu
REKLAMA

Czytniki Kindle to bez dwóch zdań jedne z najlepszych urządzeń do konsumpcji beletrystyki w formie cyfrowej. Osoby szukające urządzeń z polskim menu lub czytników obsługujących egzotyczne formaty plików mogą znaleźć lepsze dla siebie propozycje od innych firm, ale dla większości osób zainteresowanych literaturą w ebookach, Kindle będzie najlepszym wyborem.

REKLAMA

Cieszy też to, że Amazon dba o swoich klientów już po zakupie sprzętu.

Chociaż średnio co roku pojawiają się nowe modele, to starsze sprzęty dostają aktualizacje oprogramowania wprowadzające nowe funkcje. W przypadku czytników ebooków, których cykl życia jest znacznie dłuższy niż w przypadku smartfonów i tabletów, to bardzo ważna sprawa.

Amazon właśnie udostępnił w formie uaktualnienia OTA i w formie paczki kopiowanej do pamięci urządzenia uaktualnienie oznaczone Kindle 5.6.5. Aktualizacja przygotowana została dla kilku najnowszych dotykowych czytników w ofercie.

Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie nowego kroju pisma.

W aplikacjach mobilnych i w najnowszym czytniku Kindle Paperwhite 3 producent zdecydował się wprowadzić dodatkowy krój pisma o nazwie Bookerly. Teraz mogą z niego skorzystać z niego posiadacze najdroższego w ofercie Kindle Voyage, starszego Paperwhite 2 i najprostszego modelu Kindle 7. Cieszy to, że posiadacze starszych urządzeń będą mogli z niego skorzystać.

Dzięki wykorzystaniu wszędzie tego samego nowego kroju pisma korzystając z czytnika lub aplikacji mobilnych można patrzeć na dokładnie takie same litery. Czytelnik dzięki temu nie będzie odnosił wrażenia, że zmieniając urządzenie bierze do ręki zupełnie inną książkę. Amazon wprowadził też poprawki w typografii, w tym np. łączenie liter, ale działa to tylko we wspierających to ebookach z Kindle Store.

Wygląd tekstu to nie jedyna zmiana w oprogramowaniu Kindle 5.6.5.

Amazon chwali się, że w nowej wersji oprogramowania wprowadzono inteligentne wyszukiwanie, które upraszcza ścieżkę dostępu do wybranych opcji. Od teraz robienie podkreśleń, zapisywanie notatek, udostępnianie treści ebooka znajomym oraz sprawdzanie danych z X-Ray, Wikipedii i słownika ma być jeszcze łatwiejsze.

Niestety, opisywanych nowości - przynajmniej na razie - nie mogę sprawdzić u siebie. Wszystko dlatego, że posiadam kilkuletni czytnik Kindle Paperwhite pierwszej generacji, który doczekał się już dwóch następców. Opisywane zmiany wraz z oprogramowaniem Kindle 5.6.5 trafiły jedynie do posiadaczy dotykowych czytników Paperwhite 2 i nowszych.

Posiadacze Paperwhite pierwszej generacji, przynajmniej na razie, zostali ze starą wersją oprogramowania 5.6.1.1.

Nie wiadomo jeszcze, czy pierwszy Paperwhite dostanie tę aktualizację, czy na ten model nie będą już dostępne nowe funkcje. Trochę szkoda, bo nie wymienię przecież sprawnego czytnika na nowszy tylko dla odświeżonego kroju pisma.

Mam nadzieję, że brak aktualizacji 5.6.5 do Kindle Paperwhite to nie jest celowy zabieg Amazonu, a nowe funkcje zostaną  po prostu udostępnione z opóźnieniem. Wcześniejsze nowości z Paperwhite 2 trafiły w końcu na Paperwhite pierwszej generacji po jakimś czasie, liczę więc, że tak będzie i tym razem.

Nie wydaje mi się, by brak nowej wersji software'u był uzasadniony ograniczeniami technicznymi sprzętu.

REKLAMA

Aktualizacja Kindle 5.6.5 dostępna jest jak na razie dla posiadaczy Kindle 7, Kindle Paperwhite 2, Kindle Paperwhite 3 i Kindle Voyage. Aktualizacja powinna wgrać się samodzielnie poprzez OTA, ale można przyspieszyć proces, ściągając odpowiednią dla posiadanego modelu czytnika paczkę z zalinkowanych wyżej stron Amazonu.

Po przegraniu pliku z nowym oprogramowaniem do pamięci urządzenia, należy kliknąć ikonę “hamburgera” i otworzyć menu, wybrać pozycję Settings, ponownie kliknąć ikonkę ustawień i z kolejnej listy wybrać funkcję Update Your Kindle. Czytnik Kindle wgra nowe oprogramowanie i usunie z pamięci skopiowany wcześniej plik.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA